Yksityistilaisuuksia ei ole mainittu

1998

Tulliklubi

tammikuu

10.1.  Juliet Jonesin Sydän
15.-17.1. Tummien oluiden tori, Esiintyjinä mm. Torwikopla, Mikkolan Waari ja Sakari Kuosmanen Band
23.1. Porttola 666: Dj’s Pogo & Guests
30.1. Frequency (Pakkahuone&Klubi): DJ’s Misjah (Hol), Dimitri Reyer, Sasha, Coma, Elliot Ness, Jasse, Jari Hulkkonen, T.Rio, TSG, Tremont, AnttiK.
31.1. Pojat

helmikuu

5.2. Children Of Bodom, Corruption Inc.
6.2. Stringbeans, Rock-Ola & Band
7.2. U.D.O. (Ger), Lions Share (Swe)
13.2. Porttola 666: 45’ Woman, Candy Cane, djs Pogo, X, Paljas
14.2. ”Pommiuhka”: Vaahto, Disco, Scapegoat
18.2. Raaka-Arska & Rengasraudat, Nolo & Rähjä
20.2. Don Huonot, Cosmos Tango, dj Tami (Pakkahuone&Klubi)
21.2.
26.2. XL
27.2. Daze (DAN), djs Juissi & Teme, Club USC, djs Kim & Uke (Pakkahuone&Klubi)
28.2. Backyard Babes (Swe), 69 Eyes

maaliskuu

3.3.-8.3. Elokuvajuhlat
13.3. ProgeCover –ilta
14.3. Miljoonasade
20.3. YUP, Cucumber Farmer, Rutja
25.3. Absoluuttinen Nollapiste
27.3. Dr. Feel Good (UK)
28.3. Aknestik, Valtava Kääpiö

huhtikuu

1.-5.4. Tampere Biennale
9.4. Honey B.-T-Bones, Hypomen
10.4. Apocalyptica, Amorphis, Cryhavoc, Am I Blood (Pakkahuone&Klubi) Apocalyptica
11.4. Pate Mustajärvi
12.4. House – happening ”Hubble Foamer”
18.4. Kevin Coyne (UK)
22.4. Sub Urban Tribe, Punk Lurex Ok
25.4. Ellis & The Angry Teens, Hysky & The Sandman

toukokuu

1.5. J.Karjalainen Electric Sauna, Cover Wells & Sami Hintsanen (Pakkahuone&Klubi)
7.5. Kiss-Tribute: Dressed To Kiss
8.5. 22-Pistepirkko
9.5. 22-Pistepirkko
13.5. Penniless, Tommy 16 (SWE)
15.5. ”Funkyday” Eternal Erection with dj Bunuel
16.5. Kuustonen & Kettunen & Kaartamo with Anssi Nykänen, Masa Maijanen
22.5. ”May Metal Hammer” (Pakkahuone&Klubi): Stratovarius, HIM, Children Of Bodom, Hybric Children, Hundred Years
23.5. HouseNation, Stretch & Vern (UK), Angel, KenOne, Guju, Dizzy, Elliot Ness etc. (Pakkahuone&Klubi)
27.5. Blues Special: Louisiana Red (USA), Pepe Ahlqvist & Wentus Blues Band
29.5. Jonas Hellborg solo (Swe), Jaan Wessman, jazzrock attak, Aija Puurtinen & Sakari Luoma
30.5. Tarot & Crafait

kesäkuu

3.6. Sanna&Lapset, Laiskat Auringossa
13.6. Niko Ahvonen & Cortina Jets Niko Ahvonen
26.6. ”Farside”: Obsession, Mother, Agony, Jane Doc

heinäkuu

3.7. London Kills!: Control plays Clash, Grassroots plays roots reggae
4.7. MIAU –club: Djs Kim & Uke
10.7. Chickenbox (SWE), Movementals
15.-18.7. Tammerfest
24.7. Heikki Silvennoinen & Rest
31.7. Pronssinen Pokaali, Kotiteollisuus

elokuu

1.8. MIAU-Klubi djs Kim & Uke & SuperSamuli
8.8. Hip hop’n night djs & Live Action, DanceHallReggae
11.-13.8. Teatterikesä
14.8. Tapahtumien yö: ”Iskelmän ja tanssin taikaa” Martti Servo & Napander Martti Servo
15.-16.8. Teatterikesä
19.8. Squid (UK), Diatrype (UK), Candy Cane, Renhoek, Superstar
21.8. Come Inside, Crash
22.8. Pauli Hanhiniemi & Perunateatteri
28.8. Jonna Tervomaa
29.8. Cosmic Cheesus

syyskuu

4.9. NoMeansno (CAN), Greenhouse AC
5.9. Sentenced
11.9. JyrkiHITChallenge 8 Yhtyettä
12.9. MIAU – klubi: Perwert
18.9. ”140 minutes tour” Cosmos Tango, Milestones 5.15., Plankton
19.9. Jason & The Scorchers (USA)
23.9. Peer Gynt
25.9. Viinitori: Niko Ahvonen & Cortina Jets
26.9. Viinitori: Marion Rung & Riskit Herrat
28.9. Irish Festival Mary Goughlan + Perilliset

lokakuu

2.10. JyrkiHITChallenge Semifinaali, 8 yhtyettä
3.10. J.Karjalainen & Electric Sauna + Lee Wings
7.10. Jon & The Nightriders (USA)
9.10. Zen Cafe, Vaahto Zen Cafe
10.10. Doobie Twisters
16.10. JyrkiHITChallenge Finaali + Lemonator, Egotrippi, James, The Beaver
17.10. Stratovarius, Kyyria, Sub Urban Tribe (Pakkahuone&Klubi)
21.10. FUNK IT! Eero Koivistoinen with Friends
23.10. Bruce Dickinson
24.10. Restless (UK), Francine & Slippers
28.10. Absoluuttinen Nollapiste
30.10. Tampere Jazz Happening: Otna Eahket
31.10. Tampere Jazz Happening: Majoun (USA), Kar Kar (Mali)
1.11. Tampere Jazz Happening: Kartet (Fra), Pepe Päivinen Trio

marraskuu

6.11. Siberia plays Police feat. Ila Loueranta
7.11. Popeda 20-vuotisjuhlakonsertti (Pakkahuone&Klubi)
11.11. Yellowman (JAM)&Sagittarius Band
13.11. POJAT, Retkibanaani
14.11. Jimi Hendrix Tribute: BLUES AFFECTION plays Band of Gipsy, Sami Leminen & Laughing Sam’s Dice Band
16.11. Molly Hatchet (USA)
18.11. XL feat. Kie von Hertzen
19.11. Laika And The Cosmonauts
20.11. YUP, Miljoonasade
21.11. Aknestik with Pop dj.
25.11. Rasmus
28.11. Aki Sirkesalo

joulukuu

4.12. Majkarman Kauniit Värit, Magneetti, Sir Glauber
5.12. MIAU-klubi: Kim & Uke
10.12. Entombed (SWE)
12.12. ”Metal Trilogia”: D-Ray, Bury Me Deep, Twilight Ophera
18.12. ”Drunken masters”: Renhoek, Trio Orvokki, Candy Cane, Superscar
19.12. ”Essentiale”: Dave Randall (UK), guest-dj’s Angel, Orkidea & Eliot
31.12. CMX, Kauko Röyhkä, Pohjannaula (Pakkahuone&Klubi)

1998

Pakkahuone

tammikuu

3.1. Jyrki sähkösirkus: Point of View
4.1. Suomen lausujain liiton 60-vuotis tapahtuma
12.1. Päivähypyt: Markku Tuominen yhtye
15.1. Tummien oluiden tori: Mikkolan Vaari
16.1. Tummien oluiden tori: Torvikopla, Sakari Kuosmanen
17.1. Tummien oluiden tori: Torvikopla, Veeti Kallio, Niko Ahvonen,
Taru ja Päivänkakkarat
19.1. Päivähypyt: Yhtye Rautakoivu & Raija Törmälä
23.1. Tampereen musiikkiteatteri: Grease
26.1. Päivähypyt: Tasaraha yhtye
29.1. Lasten konsertti: Kengurumeininki
30.1. Frequency
31.1. ”Kehrälintu silkkisiipi”  tapahtuma kehitysvammaisille

helmikuu

2.2. Päivähypyt: Veikko Mäkinen & Tampereen harmonikkaorkesteri
3.2. Nääsboys
8.2. EXIT-konsertti, 10-vuotis juhlakiertue
9.2. Päivähypyt: Terttu Ali-tolppa & Seppo Vartiainen orkesteri
10.2. Nääsboys
11.2. Seminaarinmäen mieslaulajat
12.2. Nääsboys
13.-15.2. Suuri häätapahtuma
16.2. Päivähypyt: Markku Toivonen & Senjos
17.2. Nuorison taidetapahtuma
19.2. Riitan ja Titi-Nallen villit rytmit
20.2. Don Huonot, Cosmos Tango
23.2. Päivähypyt: Kari Rantion tanssiorkesteri
27.2. Daze (DMK)

maaliskuu

2.-8.3 Tampereen kansainväliset lyhytelokuvajuhlat
9.3. Päivähypyt: Tarja Mäkelän yhtye
11.3. Poptail
13.3. Silly  & City(Ger) ”Tour d’Amour”
14.3. Apulanta, Limonadi Elohopea
Toni Wirtanen - Apulanta
15.3. TUL:n Tampereen piirin liikuntanäytös
16.3. Päivähypyt: Nääsboys & Soittoniekat
18.3. Hiusnäytös (Hakanit oy)
20.3. Grease musikaali
21.3. Next Lever
23.3. Päivähypyt: Tarmo Lahtinen & Tiikerihai
27.3. Jyrki sähkösirkus
29.3. Pieni- ja isokenkäisten erikoismessut
30.3. Päivähypyt: Reijo Rajalan yhtye

huhtikuu

3.4. -5.4. Tampere Biennale konsertit
6.4. Päivähypyt: Tangokuningas Tomi Markkola & Jyrki Mäkelän yhtye
10.4. Apocalyptica, Amorphis
13.4. Päivähypyt: Terrakvartetti
16.4. Gospel tykki: Poppassion, Bass’n Helen
18.4. Tampereen musiikkiteatteri: Grease
19.4. Kuorokonsertti
20.4. Päivähypyt: Sinikka Anttila & Jonne Selinin yhtye
22.4. -23.4. Teekkarispeksi
24.4. Tanssinvirtaa Tampereella: Lyijynpunaa tanssiesitys
26.4. Tanssin päivä
27.4. Päivähypyt: Taito Hytösen yhtye
28.4. Serenadi Aurinkobaletti
30.4. Best of Seventies: Menneisyyden Vangit

toukokuu

1.5. Vapputanssit: J. Karjalainen
3.5. Iloinen kevätkonsertti: Seurakuntien puhallinorkesteri
4.5. Päivähypyt: Markku Tuomisen yhtye
7.5. ”Avain omaan yritykseen” –tapahtuma
11.5. Päivähypyt: Tulipunaruusut
18.5. Päivähypyt: Tasaraha-yhtye
19.5. Kuoro Linzistä+ 2 muuta kuoroa
22.5. Hevikonsertti
23.5. Housebileet
25.5. Päivähypyt: Keijo Nieminen one man band
26.5. Virva Kabanov balettikoulun kevätnäytös
29.5. -30.5. Maailma mahdollisuuksia täynnä –tapahtuma ylä-aste, lukio ja ammattikouluikäisille

kesäkuu

1. -6.6. Pispalan Sottiisi
12.6. Tanssiryhmä + nuorisobändejä
27.6. Finlandia Junior Games Disco

heinäkuu

3.7. Puhallinleirin päätöskonsertti
15.7. Tammerfest: HIM + muita
16.7. Tammerfest: Mike Monroe, The Vibrators
17.7. Tammerfest: YUP, Valtava Kääpiö
18.7. Tammerfest: Ultra Bra ym.
30.7. Flamenco Viikko: Tomatito Trio

elokuu

10.8. Teatterikesä: Kom-teatteri – Rikos ja rangaistus
11.8. Teatterikesä: Kom-teatteri – Rikos ja rangaistus
13.8. Teatterikesä: Det Norske Teater – Fuglane
14.8. Teatterikesä: Det Norske Teater – Fuglane
15.8. Teatterikesä: Paolo Nani
22.8. Ristirock
31.8. Päivähypyt: Markku Toivonen & Senjos

syyskuu

7.9. Päivähypyt: Tiikerihai
12.9. Tanssinäytös
13.9. Tanssinäytös
19.9. Diskoteekki Tulli
20.9. Tukikonsertti elinsiirtolasten hyväksi: Kristiina Niemi, Sanna Pietiläinen + bändi, Jaska Mäkinen, Tohtori Orff ja Herra Dalcroze, Trio AllWays, Kuoro Kolmas Painos, Bobo ja Jojo lastenteatteri
21.9. Päivähypyt: Tasaraha-yhtye
25.9. -26.9. Viinijuhla
28.9. Päivähypyt: Kari Rautio yhtyeineen

lokakuu

1.10. TV-2 lastenohjelma Taikuri Luttinen
2.10. Pelle Miljoona, Pate Mustajärvi, Froglay, Hannu Leiden, Marja
Hänninen, Jay Lewis, Ilari Siekkinen & 3 cowboyta
3.10. J. Karjalainen
5.10 Päivähypyt: Yölintu
6.10 Tanssiesitys ”Naisen tuoksu” (Mobita/Dansco)
11.10 Yhteislaululeikkikonsertti Huvitutti: Mukaralla, Satu Sopanen, Vaeltava Ritari
12.10 Päivähypyt: Taito Hytönen
16.10. Jyrki Hitchallenge finaali
17.10 Stratovarius ym.
19.10 Päivähypyt: Arto Hänninen band
20.10. Levynjulkkarikeikka: Terapia + support
21.10 Fröbelin palikat
23.10 Bruce Dickinson (USA)
24.10 Dance-ilta
26.10 Päivähypyt: Tarja Mäkelä
28. - 31.10 Tampere Jazz Happening

marraskuu

5.11 Tehosekotin, Hybrid Children
7.11 Popeda
12.11 Sir Elwoodin Hiljaiset Värit
14.11 Vinylmania-levymessut/ Next-level limudisko
15.11. Lapsenmieli ry:n perhetapahtuma
19.11 Intime Quintet, Uusi Helsinki Kvartetti
21.11. Limudisko
24.11 Ukrainalainen tanssiryhmä
26.11. Seminaarinmäen mieslaulajat

joulukuu

6.12. Lasten itsenäisyyspäivän juhla: Tohtori Orff ja Herra Dalcroze
12.12. Disco
15. – 19.12. Sorin sirkus
28.12. Kinkunsulatustanssit
31.12 CMX, Kauko Röyhkä