Yksityistilaisuuksia ei ole mainittu

1997

Tulliklubi

tammikuu

16.1. Dave Lindholm & Canpaza Gypsys
17.1. Udoka
18.1. Doobie Twisters, Wazango, Honky Tonk Angels, Harkey Bros
23.1. Melrose
30.1. The Hellacopters

helmikuu

5.2. Reggaeparty: Movementals + Dj Bob
7.2. Hiljainen Ilta: Jalla Jalla, Nightingales, Punk Lurex Ok, Hundred Million Matians
8.2. Crazy Cavan & The Rhythm Rockers (UK), Breathless
12.2. Scandinavian Jazz Quartet
14.2. Treknology (hiphop&breakbeat): Frontpage, FBI feat.
15.2. Mike Monroe Band
19.2. Kuukauden Sankarit
21.2. Sentenced
22.2. Bluesboogieparty: Knucklebone Oscar and His Hitmen, Blues Affection
28.2. Amorphis, Woodland

maaliskuu

1.3. Ninja Bonanza: Dj:t Willie & Infekto
5.-9.3. Tampere Film Festival
10.3. Konservatorio Big Band
12.3. Vapaat äänet: Cache Cache (Fra), Saxperiment
13.3. Staabi-Bileet: J.Junttu & Love Orch.
14.3. Wilma, Pronssinen Pokaali
15.3. Rinneradio
19.3. Piirpauke
21.3. Äiti, mitä oli funk?: Cosmic Cheesus, Poppa Joe’s Magic Band, Spunk-ees, Friendly, Neigh’bourhood, Experience
26.3. Kuukauden Sankarit: Body, INIS, Kashmir, Dummy, Moraali, Musta, Albiino
27.3. Holydays in Hawaii: Aavikko, Barefoot Brothers, Flaming sideburns, Super, Thee Ultra Bimbos
28.3. J.Karjalainen
29.3. Atomic Swing (SWE)

huhtikuu

5.4. Laurel Aitken, Jing & Jangsters
11.4. Limonadi Elohopea, Lehtivihreät
12.4. FBI, Grumps, Romantic Vision, Two Witches
15.4. Christoph Haberer, Pulse
17.4. Chokebore (USA)
18.4. Dj Megga Sox, tanssiryhmä Samar, Flamencoryhmä Al Ajillo
19.4. Klamydia, Nuoret Vihaiset Miehet
25.4. Waltari
26.4. Zen Café, Jonah Vex

toukokuu

2.5. Rudestock4: Candy Cane, Kevin Frontpage
3.5. Dredline
7.5. Klamydia, Nuoret Vihaiset Miehet
9.5. Mikko Kuustonen
10.5. Sub Urban Tribe
14.5. Sir Elwoodin Hiljaiset Värit
16.5. Stratovarius
17.5. House Nation 2 Marusha, Dj SS etc.
23.5. Starmarket (SWE)
24.5. Heikki Silvennoinen & Rest
28.5. Africa Event: Udoka
30.5. Entombed (SWE)
31.5. Dr. Feel Good (UK)

kesäkuu

7.6. Fidget, The Pansies
11.6. Raaka-Arska & Rengasraudat
13.6. Neuroactive

heinäkuu

2.7. Israel Vibration & Roots Radics (JAM)
3.7. Gary Primich & His Texas Blues Band (USA)
4.7. Boys say go! Live: Nyx, dj’s Tero & Mara
5.7. Laika And The Cosmonauts
11.7. Pirates (UK)
12.7. Beatbox: dj Vinstoon, dj Formula
16.7. Tammerfest (Pakkahuone&Klubi): Georgia Satellites (USA), Kari peitsamon Skootteri, Jolly B.
17.7. Tammerfest (Pakkahuone&Klubi): Rasmus, Tehosekoitin, Pelle Miljoona & Rockers, Alitajunta, Retkibanaani, Against It All
18.7. Tammerfest (Pakkahuone&Klubi): CMX, Pronssinen Pokaali, Larry & the Lefthanded, Tarrakuva CMX
19.7. Tammerfest (Pakkahuone&Klubi): Sir Elwoodin Hiljaiset Värit, Lemonator, Zen Café, Vaahto, Apulanta, Limonadi Elohopea
25.7. Funk&Soul Party: Eternal Erection
26.7. Beatbox: dj Kim, dj Formula
30.7. Pohjoismaisen Flamencon ilta: Eva Möller (SWE), Al Ajillo

elokuu

8.8. PunkReggaeParty: Rhythm Roots Natty Sound system with DJ Micky Dread, Afro Dance Pop Group
9.8. Tricknology III: Live: Liepo, Iwere, SPM, djs Esaar, Infekto, Winston
13.8. Teatterikesä
14.8. Teatterikesä
15.8. Tapahtumien yö: Talo tarjoaa ”Revival Rock-a-billy” Ellis Leslie & The Angry Teens + support
16.8. Teatterikesä
22.8. Kyyria, His Infernal Majesty
23.8. Beatbox: DJ:s Infekto, Herman, Torres
27.8. “Vuoden viimeinen Tampereella” Popeda
28.8. Hell On Wheels: Apulanta, Tehosekoitin, 69 Eyes, Hybrid Children
29.8. Rinneradio
30.8. Egotrippi

syyskuu

5.9. Knucklebone Oscar and His Hitmen, Mr.
6.9. Saganor, Mike-T, Bobby Culture, Dj Francis
10.9. Dallas Wayne & Dimlights
12.9. Aikakone & Band
17.9. Pelle Miljoona & Rockers
19.9. Omar & the Howlers
20.9. Mad Sin (GER), Small Town Pimps (SWE), Stringbeans, Gazoobill
26.9. Sir Elwoodin hiljaiset Värit
27.9. Dave Lindholm & Ganpaza Gypsys

lokakuu

1.10. Rock SM –aluekarsinta: Pornorphans, Kashmir, Stubs, Butterfly, Hokkus Pokkus
3.10. Irisf festival: Leslie Dowdall (Irl) + Uhkapelimannit
4.10. Tanssimania & Anahita: Slobo Horo, Mevlana & Nastaran Nasirzadhe
10.10.  HouseClassics: Djs Mad Jay, Juissi, KIM
11.10. Cosmic Cheesus with guests
15.10. Raoul Mannola & Cordoba Mora
17.10. Luunelonen, Pronssinen Pokaali, Bee Bee, Sanna&Lapset
18.10. Rock SM finalistit, Klamydia, Juustopäät, Alitajunta, Tarrakuva, Valtava Kääpiö (Pakkahuone&Klubi)
23.10. Jazz Gangsters
24.10. Stratovarius, Elegy (Hol), Tarot, Antidote
25.10. Matchbox (UK)
31.10. Tampere Jazz Happening: KarKar (Mali)

marraskuu

1.11. Tampere Jazz Happening
2.11. Tampere Jazz Happening
6.11. Miracle g(y)rlz (Ger), Greenhouce AC, Atomheart
7.11. “Kasvot” –kiertue: Aknestik, Kelpo Pojat, Los Jacopablos
8.11. ”SoulDanceParty”: Oona Kamu & Cosmo Sonic & DJ JJ
12.11. Rasmus
13.11. CMX
15.11. The Intimates (UK), Tortilla Flat
19.11. Pekka Pohjola Band
20.11. Reggae & Soul & Rap: dj Ali Bruno
21.11. “Famili Trip to Mortville”: Candy Cane, Renhoek, Corporal Feast, Scab + Surprice + djs
22.11. Absoluuttinen Nollapiste, Sanna&Lapset
28.11. JEEP hip hop happening: Sami Hurmerinta band, Blues Affection

joulukuu

3.12. 4R (Neljä Ruusua)
4.12. UFO (UK) (Original line-up) + Danger Danger
5.12. Independence: Sami, Kim, Coma
6.12. Ultra Bra
13.12. Andy McCoy, Dave Lindholm & Pelle Miljoona acoustic
18.12. Voimaryhmä with dj Ali
19.12. HIM, Corruption Inc.
27.12. Waltari, Romantic Vision
31.12. Uudenvuoden Zembalot: Coo, Tunaflakes, Skillsters, djs Jani & Tami

1997

Pakkahuone

tammikuu

6.1. Päivähypyt
13.1. Päivähypyt
18.1. Dance Planet
20.1. Päivähypyt
22.1. Tampereen yhteiskoulun bändikilpailu
27.1. Tummien oluitten tori
28.1. Tummien oluitten tori
27.1. Päivähypyt

helmikuu

1.2. Youth Explosition Celebration konsertti
2.2. Lasten tapahtuma, järj. pelastakaa lapset ry.
3.2. Päivähypyt
4.2. TV-2 Viihde: Kraanat auki Susanna Haavisto & Eija Ahvo + bändi
5.2. TV-2 Viihde: Kraanat auki Susanna Haavisto & Eija Ahvo + bändi
8.2. Talvirieha järj. Tampereen musiikkiluokkien tuki ry.
9.2. Tanssiryhmä Liisa Nojonen
10.2. Päivähypyt: Päättämättömät yhtye
11.2. Tanssikurssi, järj. Keri ry.
15.2. Snow Job, big jump –lumilautakilpailu Tullinaukiolla, Jyrki-ohjelma
MTV3
17.2. Päivähypyt
19.2. TV-2: Seminaarinmäen mieslaulajat
20.2. TV-2: Seminaarinmäen mieslaulajat
24.2. Päivähypyt

maaliskuu

3.3. – 8.3. Tampereen kansainväliset elokuvajuhlat
10.3. Päivähypyt: Reijo Rajalan yhtye/ Alarmel Valli tanssiorkesteri
11.3. Hakanit Oy Hiusnäytös’
15.3. Suuri häätapahtuma
16.3. Suuri häätapahtuma
17.3. Päivähypyt: Tiikerihai & Tarmo Lahtinen
22.3. Big-band tanssit: Nokian bigband
24.3. Päivähypyt: Keijo Nieminen one man band
25.3. Gospel konsertti Aseman lapset ry:n hyväksi: Bass’n Helen, Imago Dei, Exit, Terapia, Zunkronic, Ilu & Combo
28.3. J. Karjalainen
29.3. Youth Celebration: Lasse Heikkilä & co.
31.3. Päivähypyt: Tarja Mäkelän yhtye

huhtikuu

5.4. Jyrki sähkösirkus: mm. dj SM-kisat
7.4. Päivähypyt
9.4. Merikanto-Leino konsertti: Hannu Ilmolahti, Hannu Annala –kitara, Juha Heikkinen –piano
10.4. Lasten konsertti päiväkodeille: Kengurumeininki
11.4. Valtteri 3 Festivaali: No Fun At All (Swe), 59 Times Pain (Swe), Punaiset Messiaat, Lehtivihreät, Limonadi Elohopea
13.4. Varaslähtö Vappuun: Helsingin lapsi- ja nuorisokuoro, TTY:n nuorisosoittokunta
14.4. Päivähypyt: Pekka Hilde yhtyeineen
20.4. Puhallinkonsertti: Tampereen ev.lut. seurakunnan puhallinorksteri
21.4. Päivähypyt: Taito Hytösen yhtye
25.4. Rod of Moses levynjulkistamistilaisuus
26.4. Rave-tapahtuma
27.4. Tanssin päivä: tamperelaisten tanssikoulujen esityksiä
28.4. Päivähypyt: Nokian Harmonikat
29.4. Misfits(USA), Sardonica(USA)

toukokuu

1.5. Vapun konserttitanssit
3.5. Keräilykorttimessut
4.5. Keräilykorttimessut
5.5. Päivähypyt
12.5. Päivähypyt
17.5. Dance+tekno tapahtuma
19.5. Päivähypyt
26.5. Päivähypyt
28.5. TYK-ilmaisutaidon lukion bändi-ilta: Ruuki Vuuki
31.5. Kari Peitsamo & Skootteri

kesäkuu

5.6. Itämaisen tanssin ilta: tähtitanssija Kordadijah(USA), Alireza
Sohrabzadeh
10.6 Tampereen sävel
11.6. Tampereen sävel
12.6. Tampereen sävel: Me Naiset, How Many Sisters
13.6. Tampereen sävel: Trivonox(Ita)
14.6. Tampereen sävel: Kaiken Kansa Karonkka
16.6. Musiikkiteatteri Grease
17.6. Sorin sirkus

heinäkuu

16.-19.7. Tammerfest
31.7. Tampereen espanjalais-suomalaisen seuran Flamenco- laulukonsertti

elokuu

2.8. Dance disco
6.8. Legioona Teatterin ”Take Five”- esitys
8.8. Itämaisen tanssin ilta
9.8. Hair-musiikkia
12.8. Teatterikesä: Teatteri Takomo – ”Brand”
13.8. Teatterikesä: Teatteri Takomo – ”Brand”
14.8. Teatterikesä
15.8. Teatterikesä: Teatteri Gallease – ”Stockholm”
16.8. Teatterikesä: Teatteri Gallease – ”Stockholm”
23.8. Ristirock
28.8. Tampereen kaupunginorkesterin lastenkonsertti
29.8. Tampereen kaupunginorkesterin lastenkonsertti

syyskuu

1.9. Päivähypyt/ Pirkanpäivän vastaanotto
4.9. Grease
6.9. Dance+ Music & Kung-Fu tapahtuma
8.9. Päivähypyt
15.9. Päivähypyt
19.9. Rasmus
20.9. Sentenced, Amorphis
22.9. Päivähypyt
29.9. Päivähypyt: Markku Tuominen yhtye
30.9. Grease musikaali

lokakuu

1.10. Grease musikaali
3.10. Tanssimania: Tupakuhinat ja Gornitsa/ Tanssin taigaa
4.10. Kansantanssiryhmien luokittelutapahtuma
6.10. Päivähypyt: Seppo Vartiamäki, Teron Ali-tolppa
7.10. Dansco hurmaa I
8.10. Dansco hurmaa I
9.10. Tampereen musiikkiteatterin ensi-ilta
10.10. Liisa Nojosen tanssiryhmä + Tommi Kitti
13.10. Päivähypyt: One man band Keijo Nieminen
14.10. Hakanit Oy hiusnäytös
16.10. Jyrki Video Awards
17.10. Musiikki ja media tapahtuma: Industrial awards gaala.
18.10 Musiikki ja media tapahtuma: Rock SM –97
20.10 Päivähypyt: Markku Harjunpää ja Tuula Heikkilä
22.10 Tango Nuevon voima: Astoz Piazzolan musiikkia, In Time Quintet
23.10 Tampereen musiikkiteatteri II esitys.
24.10 Stratovarius
26.10. V:t valtakunnalliset keräilykorttipelimessut
27.10 Päivähypyt: Taito Hytösen yhtye
31.10 Tampere Jazz Happening

marraskuu

1.11. Tampere Jazz Happening
3.11. Päivähypyt
7.11. Levynjulkistamiskonsertti, VIA-music
9.11. Tampereen musiikkiteatteri
10.11. Päivähypyt: Tiikerihai & Tarmo Lahtinen
12.11. Nääsboys
14.11. Tanssit pakkahuoneella: A. Aallon rytmiorkesteri, The Surfers
15.11. Vinylmania-levymessut
16.11. Apatiantappomessut
17.11. Päivähypyt: Markku Toivonen & Senjos
23.11. Tampereen musiikkiteatteri
24.11. Päivähypyt: Sinikka Anttila & Jonne Selinin yhtye
26.11. Nääsboys
27.11. Tampereen musiikkiteatteri

joulukuu

1.12. Päivähypyt: Anneli Malmila, Raimo Waren & Nokian Harmonikat
4.12. Rocky Horror Picture Show yleisöesitys
5.12. Scooter(Ger)+ useita dj:tä mm. Elliot Ness
6.12. Lasten itsenäisyyspäivän juhla
7.12. Pirkanmaan lausujien 20-vuotis juhla
8.12. Päivähypyt: Aila Heikkilä & Monrepos
10.12. Hannele Suomalaisen balettikoulun näytöksiä
13.12. Tampereen musiikkiteatteri
15.12. Päivähypyt: Tarja Mäkelän yhtye
17.12. Sorin sirkus
18.12. Sorin sirkus
19.12. Sorin sirkus
20.12. Joulusirkus
21.12. Joulusirkus
29.12. Kinkkutanssit: Reijo Rajalan yhtye