Yksityistilaisuuksia ei ole mainittu

1996

Tulliklubi

tammikuu

12.1. Revolver
13.1. Nuera & kolme yhtyettä
18.1. Kuukauden sankarit
19.1. Ensi-ilta: Punktio
20.1. Hector (Pakkahuone&Klubi)
24.1. Punktio
25.1. Punktio
26.1. ”Tummien Oluiden Tori”: M.A. Numminen & Pedro Hietanen, Jar of Porter
27.1. ”Tummien Oluiden Tori”: Pave Maijanen, Sakari Kuosmanen
28.1. Punktio
30.1. Punktio

helmikuu

1.2. Punktio
2.2. Kauko Röyhkä & Gas
3.2. Baad vugum –ilta: Bryssel Kaupallinen, Aavikko ym.
7.2. Punktio
9.2. Amorphis Amorphis
10.2 House nation (Pakkahuone&Klubi): Marusha, Mijk Van Dijk, Angel, Jokke, Elliot Ness
14.2. Krakatau
16.2. Mami
17.2. Rinneradio, DJBoris
23.2. Reggae Party: Dreadline, Movementals
24.2. Pojat (Levynjulkaisukeikka)
28.2. Sir Elwoodin Hiljaiset Värit
29.2. Kuukauden Sankarit

maaliskuu

1.3. Siberia
2.3. Siberia
5.-10.3. Elokuvajuhlat
12.3. Hyväntekeväisyysbileet: Eve, Vanha Varasto, Wernwr Bros, Takala Project (Järjestäjä: Nuorisolaivayhdistys)
14.3. Liisa Akimoff soolo
15.3. Täältä tullaan elämä –elokuva + Maukka Perusjätkä & Oho
16.3.  Hunajamelonit
20.3.  SuperExtreSpecial: Danny rockshow
22.3.  Valtteri: Supperheads, Super, Larry & The Lefthanded, Thee Ultra Bimbos
23.3. Valtteri (Pakkahuone&Klubi): CMX, Circle, Pansies, Karkkiautomaatti, Nuera
27.3.  Kuukauden Sankarit: Oho, Butterfly, Trio Orvokki, B.Karas, Cosmic Cheesus
28.3. Appendix
29.3.
30.3. Billie Holiday –ilta

huhtikuu

3.4. Sig
4.4. Techno-bileet
6.4. Klamydia, Lihasade
7.4. 22-Pistepirkko
11.-14.4. Biennale
17.4. Jalla Jalla, Karkkiautomaatti, Teenage Kicks
18.4. Suffle demons (CAN)
19.4. 4R
20.4. Zero Nine
23.4. Don Huonot & Sub Urban Tribe
24.4. Kuukauden Sankarit –finaali: Liquid Sky, Mellow, Sanna & Lapset, Maaginen Teatteri, Family Coma Center, Likaiset Lapset, Karppisen Kanatarha
25.4. ”Amphetamine Reptile Night”: Chokebore (USA), warm-up: Piski
26.4. Doobie Twisters
27.4. Techno&House Party
30.4. Ultra Bra
Ultra Bra

toukokuu

4.5. Reggae Party: Bingo Lezi & the Sensationals, Movemental
10.5. Accept (GER) + Vicious Rumaus
11.5. Luunelonen
12.5. Äitien & Jazzin päivä: Marcot Ribot, Jaan Wessman jazrock attakk, Moksha
17.5. Techno Bileet: Plant House, Westman, Jess Mills, Marusha (Pakkahuone&Klubi)
18.5. Pelle Miljoona & Rockers, Nuoret Vihaiset Miehet
22.5. Karu Selli
23.5. Ismo Alanko & Vapaat Soittajat
24.5. Ismo Alankko & Vapaat Soittajat
31.5. Hybrid Children

kesäkuu

7.6. Mellow, Liquid Sky, Butterfly
8.6. EM.futisklubi with screen, Iltaklubi: Afro-Reggae Sakade muzika
9.6. Futisklubi, Cover up
10.6. Futisklubi
11.6. Futisklubi
13.6. Futisklubi + Cover up
14.6. Futisklubi, Ilta: Miljoonasade
15.6. Futisklubi + Damfino
16.6. Futisklubi
18.6. Futisklubi
19.6. Futisklubi
23.6. Futisklubi
26.6. Futisklubi
29.6. Reggaeparty

heinäkuu

6.7. Pauli Hanhiniemen Perunateatteri
10.7. J. Junttu
17.7. Love Orch
31.7. Boogie Woogie Kings

elokuu

1.8. Laika & The Cosmonauts
9.8. Zero Nine
16.8. Jing & Jangsters
23.8. Greenhouse AC, Mellow
30.8. Coo, Nuera, Circle
31.8. Philip Sayce Group

syyskuu

7.9. Omar & The Howlers (USA)
13.9. Levynjulkkari: Punk Lurex OK
14.9. Rock SM –aluekisa: Blud, Ever Had, Frozen Dreams, Jäkälä, Liquid Sky, Medley, Moonshiners, Pornorphans, Vaahto
18.9. Raices Flamenca por Rafael Sanchez “Chebcho”
20.9. Stratovarius
21.9. Maailmanmusiikin rytmiklubi: Emmanuel Eneh&Udoka, Dj Tony
25.9. Guitar Slingers
27.9. Plastic Techno club
28.9. Peer Gynt

lokakuu

2.10. Sakade Muzika
3.10. TJ Wheeler (USA) & Hot Pants+Corey Harris (USA)
5.10. Irish Festival: Susan McKeown & The Chanting House, Puca
10.10. Pelle Miljoona & Rockers & Friends
11.10. Don Huonot, Xysma, candy Darling, Crumps
12.10. ROCK SM –FINAALI: Sweetheart + Vaahto
16.10. Kuukauden Sankarit: Sahauspalvelu, Laviini, Outolahti, Hiljainen hetki
18.10. Sähkö: Panasonic + sähkö-Dj:t
19.10. Valoviikkoshow: Heikki Hela, trubaduurikilpailu
25.10. Kauko Röyhkä, Loretta Problem
26.10. Silk – House rhythms
31.10. Juice Leskinen Juice Leskinen

marraskuu

1.11. Tampere Jazz Happening: Nass El Ghiwane (Mar)
2.11. Tampere Jazz Happening: The Jack Brothers (Swe)
3.11. Tampere Jazz Happening: Gonzo (Fin) & Dj Infekto
8.11. Pepe Ahlqvist & Tumbleweed
9.11. Vinylmania –levymessut: Let’s Eppelin, Amorphis, Iltaklubi: Amorphis & Woodland
13.11. Musiikkiteatteria: Kraanat auki! (Eija Ahvo & Susanna Haavisto)
15.11. Apulanta & Klamydia (Pakkahuone&Klubi), Tarrakuva & Retkibanaani (Klubi)
20.11. Kuukauden Sankarit
21.11. CMX
22.11. Greenhouse AC
23.11. Scratch Bonanza Dj:t Klm & Infekto breakbeat, house, triphop
26.11. Molly Hatchett
29.11. Eppu Normaali & Aknestik (Pakkahuone&Klubi)
30.11. Jim Hendrix Tribute

joulukuu

4.12. Itämaisen tanssin ilta (Pakkahuone&Klubi)
5.12. Holiday In Hawaii: Circle, Candy Darling, Sweetheart, Isabel’s Pain, Karkkiautomaatti, Larry & the Lefthanded
6.12.
7.12. Santa House
14.12. Miljoonasade
18.12. Kuukauden Sankarit
20.12. Xmaspop: Coo, Tunaflakes, Romantic Vision, djs Veda & Mara
21.12. Vuoden parhaat coverit part I: Cover up, Damfino, Nipples
27.12. Supperheads
28.12. Joulupukin paluu: Pojat, Luonteri Surf
29.12. Tuomari Nurmio
31.12. New Years Bonanza: Djs Infekto & Maraboy

1996

Pakkahuone

tammikuu

13.1. Cool-disco
20.1. Hector
26.1. Tummien oluitten tori
27.1. Tummien oluitten tori
31.1. Flamenco al compas

helmikuu

2.2. Nuorison taidetapahtuma –96
3.2. Talvirieha
5.2. Päivähypyt: Seminaarinmäen mieslaulajat
10.2. Teknoilta Housenation
11.2. Match-show
16.2. Cool-disco
19.2. Päivähypyt
20.2. Messukylä Machinery
22.2. Itämaisen tanssin tapahtuma: Seherazade yhtye, Orient
28.2. Kalevalapäivän tapahtuma eläkeläisille/ Movetron&Aikakone

maaliskuu

1.3. Fröbelin palikat lastenkonsertti
4.1. – 8.1. Tampereen elokuvajuhlat
16.3. Suuri häätapahtuma
20.3. Koko perheen taikashow Jokeri Pokeri Poks
23.3. Karkkiautomaatti, Circle & CMX
25.3. Pilos Puntos (Saksa)
27.3. Röökirähinät ammattikoululaisille (raittiustoimi)
28.3. Röökirähinät ammattikoululaisille (raittiustoimi)
29.3. Cool-disco
30.3. Puhallinpäivät

huhtikuu

6.4. Rock against racism: Family Coma Center, Marstio, Kari Peitsamo, Mellow sekä Sanna ja Lapset
7.4. Lauluja rakastamisen vaikeudesta Kristiina Halkola, Liisa Akimoff, Mikko Perho, Kiti Neuvonen, Vilma Melasniemi ja Esko Mäkinen band
10.4. Ay Flamenco!
12.4. Tampere Biennale Yöpakkanaalit: Korvat auki, Lassen tunnit
13.4. Tampere Biennale Yöpakkanaalit: Eduard Vesala, Sound and fury
19.4. Neljä Ruusua
20.4. Marjaana Keskitalon tanssiryhmä
22.4. Päivähypyt: Tarja Mäkelä yhtyeineen
26.4. Agents, Agit-prop
27.4. Tribes teknodisko
28.4. Tanssin päivä
30.4. Waltari

toukokuu

1.5. Silliä ja siideriä vapputanssit: Nääsboys + Vesa Pentti Lindgren Mansetti
3.5. Coca-Cola disco
4.5. Cool-disco
6.5. Päivähypyt: Pertti Niemi & Odessa
13.5. Päivähypyt: Kari Piironen yhtyeineen
14.5. TYK Live show
17.5. Teknoravit
18.5. Asko Vilenin konsertti
22.5. Balettikoulu Laura Rantalan oppilasnäytös
23.5. Ihminen ja kehitys tapahtuma: lasten rastit, Quetzalcoatl teatteri
Nigaraguasta
24.5. Suomen anarkistiliiton Tampereen osaston rock-konsertti: 6-7
bändiä.
26.5. Ihminen ja kehitys tapahtuma: Chipawo lastenteatteri
Zimbabwesta
27.5. Ihminen ja kehitys tapahtuma: Chipawo lastenteatteri
Zimbabwesta
28.5. Kuubalaisen tanssin kurssi + kuubalainen bändi & tanssiryhmä

kesäkuu

10.6. Taideteollinen näyttely
15.6. Kirkkomusiikkijuhlien gospel-konsertti: Bass’n Helen,

heinäkuu

1.7. – 7.7. Pispalan sottiisi
11.7. CCR
18.-20.7. Tammerfest

elokuu

10.8. Nuorten puolesta ry.
13.8 Tampereen teatterikesä
14.8. Tampereen teatterikesä: Kokkolan kaupunginteatteri – Hintrekki
15.8. Tampereen teatterikesä: Kokkolan kaupunginteatteri – Hintrekki
16.8. Tampereen teatterikesä: Titus Andronicus, Bremer Shakespeare
Company (klubilla Jing & Jangsters)
17.8. Tampereen teatterikesä: Iltarukoililjat – Tanssimaisterit
22.8. Kumppanuusfoorumi
27.8. tanssiryhmä Tyttötrio, Toni Lähteenmäki, Laika & Cosmonauts
30.8. Käsi- ja taideteollisen oppilaitoksen näyttely + luentoja ja ohjelmaa
31.8. Käsi- ja taideteollisen oppilaitoksen näyttely + luentoja ja ohjelmaa

syyskuu

6.9. Teknoravit
7.9. Cool-disco
8.9. Match-show, Suomen Molossikoirat näyttely
15.9. III:t valtakunnalliset keräilykorttimessut
18.9. Raices Flamencas: Flamencon juuret – cordobalainen ryhmä
Chechon johdolla.
20.9. Ruotsinviikon konsertti: Brainpool, Super, Lehtivihreät
27.9. Nuorison harrastemessut
28.9. Nuorison harrastemessut

lokakuu

5.10. Cool-disco
6.10 Manse-brass: Barokista polkkaan
9.10. Hiusnäytös
12.10. Rock-SM ’96: Kahdeksan finalistia + Rasmus
13.10. Match-show: Pirkanmaan noutaja-koirayhdistys
16.10. Tanssiteatteri Dansco
17.10. Tanssiteatteri Dansco
19.10. Valoviikkojen avaus: Mordfest – trubaduurilaulun SM-kisat, Heikki Hela + bändi
20.10. Tanssiteatteri Dansco
24.10. Konsertti: Jukka Leppilampi & bändi
26.10. Tanssiteatteri Dansco, Hanna Rosendahl
27.10 Titi-nalle tapahtuma

marraskuu

31.10.-3.11. Jazz-happening
6.11. Aurinkobaletti, Turku: Prinsessa Ruusunen
7.11. Aurinkobaletti, Turku: Prinsessa Ruusunen
8.11. Tanssiteatteri Dansco, Hanna Rosendahl
9.11. Vinylmania
13.11. Kraanat auki! Eija Ahvo, Susanna Haavisto – laulu; Timo Hietala
– piano; Juha Tikka – basso; Riku Niemi – lyömäsoittimet
14.11. Seminaarinmäen mieslaulajat: levynjulkistamiskonsertti
15.11. Apulanta, Klamydia Apulanta
17.11. Merja Koskiniemi tanssinäytös
20.11. Fröbelin palikat
22.11. Type O’ Negative (USA), Moonspell(USA), Manhole(USA)
23.11. Cool-disco
24.11. Match-show: Pirkanmaan seropit
28.11. Sorin sirkus
29.11. Eppu Normaali, Aknestik
30.11. Latenite celebration

joulukuu

1.12. Koko perheen taikashow Jokeri Pokeri Poks
3.12. Sorin sirkus
4.12. Itämaisen tanssin tapahtuma
5.12. Ultra Bra + 5 muuta bändiä
6.12. Lasten itsenäisyysjuhla/ Konsertti: Yhden Joukon yhtye, Wanha Wirsi, Glaymore –duo, Yölento
10.12. Yleisön pyynnöstä Sonja Lumme ja Timo Turpeinen
11.12. Hyväntekeväisyys- konsertti, järj. Monikulttuurinen arki ry. Slobo Horo, Sakade Lezi, Flamencoryhmä Anna Haaranen, bosnialainen tanssiryhmä
15.12. Sorin sirkuksen Joulu show
16.12. Päivähypyt: Nokian Harmonikat & Anneli Malmila ja Raimo Waren
29.12. CMX