Siirry sisältöön

Tampereen kaupunki - www.tampere.fi


Oppilasurheilutapahtumat

Tampereen perusopetuksen oppilasurheilutapahtumakalenteri lukuvuodelle 2021-2022. Kalenteria päivitetään sitä mukaan, kun tapahtumat varmistuvat.

Lukuvuosi 2021 - 2022
Tapahtuma
Ajankohta
Järjestäjä
Paikka
Syyskuu

jalkapallo 6.9.-9.9. Ilves Kauppi
Lokakuu

suunnistus 14.10. Epilän Esa
Marraskuu

koripallo 2.11.-3.11.
Power mover video 24.11.
Salibandy 22.-25.11.
Pyrintö
Koovee
Kauppi
Joulukuu

Pingis 2.12. Kauppi Sports Center Kauppi
Tammikuu Futsal siirtyy

Helmikuu E-sport 8-9.2.22
Hiihto 23.2.22
Ahlman
Pyrintö
Ahlman
Kauppi
Maaliskuu Futsal 8-9.3. Ilves Kauppi
Huhtikuu Power Mover Live Dance Daily Kauppi
Toukokuu Frisbee golf
Pesäpallo

Menneet tapahtumat

Salibandy 3-9 lk. Kauppi Sports Center marraskuussa

3-4 lk. pojat joukkueita 17
1. Tesoma
2. Tammela
3.Linnainmaa

3-4 lk. tytöt joukkueita 14
1. Takahuhti
2. Vehmainen
3. Tesoma

5-6 lk. pojat joukkueita 16
1. Tesoma
2. Leinola
3. Sampo

5-6 lk. tytöt joukkueita 10
1. Atala
2. Kaukajärvi
3. Sampo

7-9 lk. pojat joukkueita 14
1. Kaukajärvi
2. Hatanpää
3. Kämmenniemi

7-9 lk. tytöt joukkueita 9
1. Sampo
2. Takahuhti
3. Hatanpää

Koripallotapahtuma 7-9 lk.

Tulokset 7-9-lk tytöt
Sammon koulu 3/0 238-31 Valittu edustamaan Tamperetta KLL:n turnaukseen.
Tesoman koulu 2/1 144-91
Hatanpään koulu 1/2 42-146
Etelä-Hervannan yläkoulu 0/3 17-173

Tulokset 7-9 lk. pojat

Lohko A
Hatanpään koulu 3/0 134-64
Tampereen Yliopiston Normaalikoulu 2/1 137-82
Wivi Lönnin koulu 1/2 101-133
Etelä-Hervannan yläkoulu 0/3 54-147

Lohko B
Sammon koulu 3/0 150-96
Tesoman koulu 2/1 145-89
Juhannuskylän koulu 1/2 164-105
Linnainmaan koulu 0/3 24-19

Hatanpään koulu (A1) – Sammon koulu (B1) (loppuottelu) 47-46 Hatanpää valittu edustamaan KLL.N turnaukseen.

Tampereen Yliopiston Normaalikoulu (A2) – Tesoman koulu (B2) (pronssiottelu) 36-27

Power Mover -videokisa 25.11.21

Oman tanssin kisan teemana on Power Mover -Disco!

Kisaan osallistui 11 ryhmää kolmessa eri kisasarjassa: alakoulun pienryhmä (ryhmäkoko alle 7 tanssijaa), alakoulun iso ryhmä (ryhmäkoko 7 tanssijaa tai enemmän) ja yläkoulun pienryhmä (ryhmäkoko alle 7 tanssijaa). Kisaan osallistuneet ryhmät ja heidän sijoitukset kisassa on esitelty alla taulukossa. Alakoulun pienryhmien sarjassa oli mukana 6 ryhmää, alakoulun isojen ryhmien sarjassa oli mukana 4 ryhmää ja yläkoulun pienryhmien sarjassa oli mukana yksi ryhmä. Jokaisen kolmen kisasarjan paras ryhmä palkittiin.

Kilp. Nro Esityksen nimi Sarja Koulu Pisteet Sijoitus

1 Pompom powergirls 1. Alak. iso ryh. 8 opp Lielahti, 4-6 lk 17 III

2 Let me move you 2. Alak. pienryh. 5 opp Hervanta, 4-6 lk 21 III

3 Disco hearts 2. Alak. pienryh. 5 opp Hervanta, 3-4 lk 25 II

4 Sunshine 1. Alak. iso ryh. 13 opp Peltolampi, 1-6 lk 25 I

5 Women in suits 3. Yläk. pienryh. 3 opp Wivi Lönnin koulu, 7-9 lk 29 I

6 Starships 1. Alak. iso ryh. 17 opp Kaukajärvi, 4-6 lk 18 II

7 Roar 2. Alak. pienryh. 3 opp Kaukajärvi, 1-3 lk 16 V

8 Glitter party perunat 2. Alak. pienryh. 5 opp Lamminpää, 4-6 lk 20 IV

9 Superboomclap 2. Alak. pienryh. 6 opp Ylämäki, Vesilahti, 3-4 lk 21 III

10 Dancing through the fire 1. Alak. iso ryh. 10opp Hatanpää, 1-3 lk 18 II

11 Into you 2. Alak. pienryh. 5 opp Kirkonkylä, Vesilahti, 5-6 lk 25 I

Pingisturnaus 7-9. luokkalaiset

7 lk. (osallistujia 24)

1. Axel Visuri (Fista)

2. Miika Järvinen (Fista)

3. Siimon Salakari (Fista) / Jesse Uutela (Tre KV-koulu)

8.lk (osallistujia 13)

1. Severi Kokonsarka ( Tre KV-koulu)

2. Simo Riihelä ( Wivi Lönn)

3. David Connel ( Tre KV-koulu) / Samuel Haapasalo (tre KV-koulu)

9 lk.(osallistujia 15)

1. Saku Meskanen (Wivi Lönn)

2. Daniel Pöllänen ( Tre Kristilinen koulu)

3. Atte Argillander ( Lielahden koulu) / Joni Haapalainen ( Tampereen Kristillinen koulu)

Jokaisessa ryhmässä 3. sija jaetaan kahden pelaajan kesken.