Siirry sisältöön

Tampereen kaupunki - www.tampere.fi


Yhteystiedot ja henkilökunta

Henkilökunnan sähköpostiosoitteet ovat muotoa [email protected] ellei henkilön nimen ohessa toisin mainita. Huomaa, että kansalliset merkit (esim. å, ä, ö) korvataan tarkkeettomilla merkeillä (a, a, o).

Ensisijaisesti kodin ja koulun väliseen yhteydenpitoon suositellaan Wilma-viestintää.

Yhteystiedot ja puhelinnumerot

Wivi Lönnin koulu

rehtori Sirpa Raevaara
apulaisrehtori (vl. 1–6) Pekka Pyykkönen

Vuosiluokat 1.–6.
Aleksanterin koulutalo
Hallituskatu 26
33200 Tampere

Vuosiluokat 7.–9.
Pyynikin koulutalo
Hämeenpuisto 34
33200 Tampere


Rehtori Raevaara Sirpa (luokat 7-9) 040 567 2646
Apulaisrehtori Pyykkönen Pekka (luokat 1-6) 050 5013944
Koulukuraattori Tiisanoja Marjo 050 562 0932
Koulupsykologi Hagström Kati 040 593 9723
Vahtimestari (ti, ke, to) Turunen Jari 050 330 2088
Vahtimestari (ma, pe) Harri Ingreus 050 330 6902

Luokkien 0 - 6 puhelinnumerot

Opettajainhuone 040 358 4796
Koulusihteeri Lehto Heidi 040 026 3950 (ti ja to)
Terveydenhoitaja Kumlander Annukka 050 327 6278
Kouluruokala, emäntä 040 801 6261
Opettajien retkipuhelin 040 806 4155
Kerho-ohjaaja Kallioniemi Niina 040 806 3055
Kerho-ohjaaja Kraft Piia 040 806 3361
Kerho-ohjaaja Punkari Jenna 041 730 5863
Kerho-ohjaaja Raipala Katja 040 801 6426

Erityisluokanopettajat

Hellstén Satu (luokat 1-2) 040 806 3354
Lehtinen Niina (luokat 3-4) 040 801 6586
Niemi Terhi (luokat 5-6) 040 570 7904
Erityisopettaja Arjanne Satu 040 800 4752
Erityisopettaja Rimpelä Kaisa 050 464 8463

Ranskalais-suomalaiset luokat

Opettajainhuone 040 357 7740
Koordinaattori Vacher Anne 040 806 4161
Esiopetus Ecrepont Isabelle

Luokkien 7 - 9 puhelinnumerot

Opettajainhuone 040 569 8470
Koulusihteeri Sipilä Virpi 040 569 4145
Terveydenhoitaja Leppänen Sirpa 040 801 2606
Erityisopettaja Alajoki Jaana 040 570 8663
Erityisluokanopettaja Kati Ylinen 040 013 1944
Erityisluokanopettaja Niemi Terhi 040 570 7904
Opinto-ohjaaja Heinonen Helena 040 806 4152
Opinto-ohjaaja Nikkanen Arja
Kouluruokala, emäntä
050 562 0953

Luokkien 0 - 6 opettajat ja muu henkilökunta

Abdel Rahman Walid islam
Ahonen Niina 1A (virkavapaalla, sijainen Järnberg Riina)
Ali-Löytty Marika 5C
Arjanne Satu erityisopetus
Aziz Basi Huda arabia
Blomqvist Elina ranska (virkavapaalla, sijainen Kaario Jenni)
Castro Carolina portugali
Daghetti Rosa italia
Dernoncourt Stephan 4R ja 5R
Écrepont Isabelle 0R
Fabre Sini 3R ja 6R
Haapasalmi Leena 5A
Heino Reetta englanti ja saksa
Hellstén Satu 1-2D
Hirvijärvi Tiina 3B
Järnberg Riina 1A
Kaario Jenni ranska
Karjalainen Heikki 3A
Kavén Ilmari ortodoksinen uskonto
Kujanpää Lauri resurssiopettaja, yläkoulun käsityö
Köpsi Vilma 1B, yläkoulun käsityö
Lehtinen Niina 3-4D
Lekkermäki Timo 6B
Liljeroos Anna 4R ja 5R
Luttinen Elsa elämänkatsomustieto
Maisla Diana viro
Mutila Jorma historia ja yhteiskuntaoppi
Niemi Terhi 5-6D
Pajamäki Pasi-Pekka 4A
Perälä Pirita 4E
Prusi Satu ruotsi
Päätalo Ritva 1C
Rimpelä Kaisa erityisopetus
Rimpiläinen Sirkku suomi toisena kielenä (S2)
Rintala Minna englanti (*[email protected])
Sandras Patricia 3R ja 6R
Silvast Marianne 1A
Sinivuori Laura 1R ja 2R
Sinnemäki Timo 5B musiikkiluokka
Tulasalo Jarmo 2B
Tuomisaari Noora 4C
Tuomi-Pesonen Jenita 4C (virkavapaalla, sijainen Tuomisaari Noora)
Uusitalo Terhi 6A, yläkoulun käsityö
Vacher Anne 1R ja 2R, ranskankielisen opetuksen koordinaattori
Vainio Marianne ruotsi
Valovirta Aino pohjoissaame
Wilska Susanna 4B musiikkiluokka

Luokkien 7 - 9 opettajat ja luokanohjaajat

Alajoki Jaana Erityisopetus, tehostettu tuki
Erikson Marja-Hilppa Äidinkieli ja kirjallisuus, suomi toisena kielenä
Flinck Timo Liikunta (virkavapaalla 12.12.2020 asti)
Gao Sixin Kiina
Halminen Jari Historia ja yhteiskuntaoppi (luokanohjaaja 8.B)
Hauger Jean-Philippe Matematiikka, fysiikka, kemia, tietotekniikka, ranskankielinen opetus
Heinonen Helena Oppilaanohjaus
Helle Anne Liikunta
Jortikka Sanna
Biologia, maantieto (luokanohjaaja 7.C)
Kaakkolammi Jussi Musiikki (vs. 11.12.2020 asti) (luokanohjaaja 8.E)
Kallio Päivi Äidinkieli ja kirjallisuus
Karikallio Harri Matematiikka, fysiikka, kemia (luokanohjaaja 7.B)
Keskinen Tiina Äidinkieli ja kirjallisuus (luokanohjaaja 9.A)
Kestilä Tuija Uskonto, terveystieto
Kieffer-Huittinen Emmanuelle Ranskankielinen opetus (luokanohjaaja 8.D)
Kortesmäki Miisa Matematiikka, fysiikka, kemia
Kovanen Virpi Kotitalous (luokanohjaaja 9.B)
Kujala Pirjo Englanti (luokanohjaaja 8.C)
Kujanpää Lauri Tekninen työ
Köpsi Vilma Tekstiilityö
Lahtinen Pekka Resurssiopettaja
Liimola Katri
Englanti, saksa (luokanohjaaja 7.A)
Luttinen Elsa Äidinkieli, terveystieto, elämänkatsomustieto, historia (luokanohjaaja 8.A)
Marjala Mika Liikunta (vs. 11.12.2020 asti)
Mutila Jorma Historia ja yhteiskuntaoppi (luokanohjaaja 7.D)
Niemensivu Toni Matematiikka, fysiikka, kemia (luokanohjaaja 9.E)
Niemi Terhi Erityisopetus, erityinen tuki (*[email protected])
Nikkanen Arja Oppilaanohjaus
Pelli Tomi Musiikki (virkavapaalla 12.12.2020 asti) (luokanohjaaja 8.E)
Plomp Sonja Matematiikka, fysiikka, kemia (luokanohjaaja 7.E)
Prusi Satu Englanti, ruotsi (luokanohjaaja 9.D)
Savikko Tommi Matematiikka, fysiikka, kemia
Talonen-Lähdeniemi Tea Kotitalous
Tikka Ville-Veikko Erityisopetus
Torhola Maija Kuvataide (luokanohjaaja 7.F)
Uusitalo Terhi Tekstiilityö
Vainio Marianne
Englanti, ruotsi (luokanohjaaja 9.C)
Wallin Minna Biologia, maantieto (luokanohjaaja 8.F)
Ylinen Kati Erityisopetus