Siirry sisältöön

Tampereen seudun ammattiopiston ammatilliset neuvottelukunnat

Tampereen seudun ammattiopiston ammatillisissa neuvotelukunnissa on edustajia keskeisistä työmarkkinajärjestöistä sekä työnantajan, johtokunnan ja opiskelija- ja opettajakunnan edustajat. Neuvottelukunnat antavat lausuntoja alan koulutusta ja sen kehittämistä koskevissa asioissa mm. opetussuunnitelmista ja kalustohankinnoista. Lisäksi neuvottelukunnat luovat ja ylläpitävät ammatilliselle koulutukselle tärkeitä työelämäyhteyksiä, jotka merkittävällä tavalla helpottavat opiskeluun kuuluvan työharjoittelun, työssäoppimisen ja opiskelijoiden työhönsijoittumisen järjestämisessä.

Auto- ja logistiikka-alan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustajat:
Martti Huttunen, Toyota Autotalot Oy, Tammer-Auto
varajäsen Keijo Juntunen, Autotalo Laakkonen Oy
Hannu Ilonen, Veho Oy
varajäsen Jani Mattila, Nokian korimekaanikot
Ilkka Ala-Maakala, Tampereen kaupunkiliikenne liikelaitos
varajäsen Jouni Kumanto, Tampereen Infra
Jarmo Kivistö, Kuljetus Jarmo Kivistö Ky
varajäsen Rauno Mäenpää, Kuljetusliike R. Mäenpää Oy
Ville Mäkinen, Hämeen Tavara Taxi Oy

Opiskelijaedustaja:
Juho Nummela
Eetu Knaapi
varajäsen Topi Haapanen

Oppilaitoksen edustaja:
Tapio Hanhilammi, opettaja, tiimivastaava
varajäsen Tommi Kettunen, opettaja
Marianne Arvola, koulutustarkastaja
varajäsen Timo Järvinen, opettaja
Teemu Kalliomäki, vs. koulutuspäällikkö
varajäsen Jorma Vähäkömi, koulutuspäällikkö
Matti Heikkilä, koulutuspäällikkö
varajäsen Sami Huntus, opettaja
Ari Mäkitalo, vt. koulutusalajohtaja
Marita Alanen, hallintosihteeri, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Minna Löytty-Rissanen

Kauneudenhoito- ja hiusalan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Elina Mäkinen, Tmi Uniikkia E. Mäkinen
Leena Laine, Sokos
Nina Alqvist, Pirkanmaan hiusyrittäjät ry
Meira Jansson, FLOW by MIJ
Riina Sorjonen, IHANA

Opiskelijoiden edustaja:
Anna Autere
Amanda Granö

Oppilaitoksen edustaja:
Leena Huhta, opettaja
Mirkka Sahlstedt, opettaja
Sisko-Liisa Sillanpää, koulutuspäällikkö
Pirkko Achrén, koulutusalajohtaja
Maija Kirvesoja, suunnittelija, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Päivi Söderström

Kone- ja tuotantotekniikan alan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Jukka Nieminen, Teknologiateollisuus ry
Kimmo Pekkala, Sandvik Mining and Construction Finland Oy
Tommi Peltonen, ST-Koneistus Oy
Saku Vastamäki, Avant Tecno Oy
Jyrki Tiira, GE Grid Solutions
Markus Rantala, Tasowheel Systems Oy
Tommi Törnblom, Novacast Oy

Opiskelijoiden edustaja:
Eerik Pasanen
Oskari Teräväinen

Oppilaitoksen edustaja:
Mikko Kukkola, opinto-ohjaaja
Mikko Heikkinen, koulutustarkastaja
Timo Saari, vt koulutuspäällikkö
Vesa Kalliomäki, vs. koulutusalajohtaja
Marjatta Joenpolvi, palveluvastaava, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri
varajäsen Lauri Pasanen, vs. hallintosihteeri

Muiden oppilaitosten edustajat:
Olavi Kopponen, koulutuspäällikkö, TAMK
Timo Leinonen, koulutuspäällikkö, TAKK
Timo Rainio, kehityspäällikkö, Hermia
Jouko Kiviö, tohtorikoulutettava, TTY

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Tuomo Räihä

Liiketalouden-, tieto- ja viestintätekniikan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Pasi Borgenström, Boknäs Oy
Tero Hassinen, Pirkanmaan Osuuskauppa
Peer Haataja, Tampereen kauppakamari
Susanna Mäkiranta, Talenom
Timo Europaeus, LähiTapiola
Mikko Takamäki, K-Rauta Rauta-Otra Nekala

Opiskelijoiden edustaja:
Tina Tanhuanpää
Ida Siltanen

Oppilaitoksen edustaja:
Merja Sarvala, opettaja
Mervi Lammi, koulutustarkastaja
Hilkka Pöyliö, koulutuspäällikkö
Virpi Siiranen, vt. koulutusalajohtaja
Ilona Sankkila, hallintosihteeri, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Jorma Schukoff

Matkailu-, ravitsemis- ja talousalan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Päivi Jousmäki, Juvenes
varajäsen Pasi Lepistö, Viikinkiravintola Harald
Ville Virkki, Dream Hostel
Taina Petäjäsoja, Sopimusvuori
Jaana Ahonen, TAMK Campusravita Oy
varajäsen Tommi Mäkelä, Cumulus Resort, Ikaalisten kylpylä
Teija Palomäki, Tampereen Voimia
varajäsen Katri Parkkali, Lempäälän kunta
Timo Nieminen, Original Sokos Hotel Villa
varajäsen Petri Koivisto, Holiday Club Tampereen kylpylä
Pietari Parkkonen, Ravintola Tiiliholvi
varajäsen Liisa Ceylan, Lempäälän kunta
Merja Jokiniemi, Luomuravintola Timjami

Opiskelijoiden edustaja:
Pasi Marttonen
varajäsen Juho Ronkainen
Jenna Lehtinen

Oppilaitoksen edustaja:
Marika Leppänen, opettaja
Anita Viitasaari, opettaja
Erja Luttinen, koulutustarkastaja
Raija Möttönen, koulutuspäällikkö
Virpi Siiranen, vt. koulutusalajohtaja
Tommi Skön, hallintosihteeri, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Inna Rokosa

Media-alan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustajat:
Sirpa Virtanen, Hybridiviestintä Effet Oy
Jarmo Lemponen, Yleisradio (YLE)
Julia Jalava, DS Smith
Kari Lintunen, Ahaa Sivunvalmistus Oy
Petri Lounamaa, A-Print Oy
Ilkka Niemi, Tuotantoyhtiö Legenda Oy

Opiskelijoiden edustaja:
Oona Peltonen
Joel Tiainen

Muun oppilaitoksen edustaja:
Tommi Moilanen, TAMK

Oppilaitoksen edustaja:
Kai Halme, opettaja
Minna Alanko-Pirinen, opettaja
Ari Holsti, koulutuspäällikkö
Vesa Kalliomäki, vs. koulutusalajohtaja
Lauri Pasanen, vs. hallintosihteeri, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri
varajäsen Marjatta Joenpolvi, palveluvastaava

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Leo Lähde

Metsäalan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Vesa Kastari, L&T Biowatti Oy
Antti Kiviniemi, Psykoterapiapalvelu Antti Kiviniemi
Janne Vaittinen, UPM Metsä
Esa Poikelispää, Metsä Group
Markku Miikkulainen, Metsätyö Miikkulainen Oy
Pertti Rauva, John Deere Oy
Tuomo Koivunen, Ponsse Oyj
Jaakko Toijala, Mhy Pohjois-Pirkka

Opiskelijoiden edustaja:
Marko Inkinen

Oppilaitoksen edustaja:
Mauri Pienimaa, opettaja
Mari Nieminen, koulutuspäällikkö
Ari Mäkitalo, vt. koulutusalajohtaja
Marita Alanen, hallintosihteeri, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Ida Piltonen

Prosessiteollisuuden ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Sari Kurvinen, KL-Lämpö Oy,
Erno Ahonen, Jussinhannanleipomo Oy
varajäsen Niilo Halme, Edun Herkkukeidas Oy
Minna Jokinen, Sahalahden Broiler Oy
varajäsen Kristiina Heinänen, Saarioinen Oy
Mikko Nummi, Solenis Finland Oy
Kari Tirronen, Nokian Renkaat Oyj

Opiskelijoiden edustajat:
Mira Lehtonen
Aleksi Haapavaara

Oppilaitoksen edustajat:
Hanna Hakala, opettaja
varajäsen Heli Lampinen, opettaja
Heli Laukka, opettaja
varajäsen Jukka Tarvainen, opettaja
Ari Holsti, koulutuspäällikkö
varajäsen Raija Möttönen, koulutuspäällikkö
Vesa Kalliomäki, vs. koulutusalajohtaja
Lauri Pasanen, vs. hallintosihteeri, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri
varajäsen Marjatta Joenpolvi, palveluvastaava

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Alisa Sankala

Rakennus-, pintakäsittely- ja puualan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Ari Malm, Rakennusliike J. Malm Oy
varajäsen Harri Kaipio, Talonrakennus ry
Pekka Mäki, Lemminkäinen Oyj
varajäsen Heikki Qvick, Skanska Oy
Henrik Bos, INFRA Häme ry
varajäsen Ari-Petri Ojanen, Tampereen Maalaamo Oy
Kai Partanen, Maalausliike Partanen Oy
varajäsen Matti Remes, HL-Group
Janne Väisänen, Rakennusliitto osasto 11
varajäsen Markku Laitila, Rakennusliitto osasto 11
Mikko Ojanen, Puutyöliike Ojanen Oy
Juha Haanpää, STARK
Juha Hannukainen, Muotialan asuin- ja toimintakeskus ry, Työ- ja resurssipaja

Opiskelijoiden edustaja:
Aaron Kotiranta
Jaakko Ilvesmäki
Pauliina Lalli

Oppilaitoksen edustaja:
Markku Syrjälä, opettaja
varajäsen Jarmo Kukkonen, opettaja
Sirkku Liiti, opettaja
varajäsen Jari Honkanen, opettaja
Pekka Pirttiniemi, opettaja
varajäsen Jukka Jussila, opettaja
Osmo Tahvanainen, koulutustarkastaja
Mika Uronen, vt. koulutuspäällikkö
varajäsen Ilkka Hakala, vs. koulutuspäällikkö
Ari Mäkitalo, vt. koulutusalajohtaja
Anssi Palomäki, Silta-Valmennusyhdistys ry
Lauri Pasanen, vs. hallintosihteeri, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri
varajäsen Marjatta Joenpolvi, palveluvastaava

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Kirsti Turkia

Sosiaali- ja terveysalan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Leila Mäkinen, Tampereen kaupunki
Matti Härkönen, Tampereen kaupunkilähetys ry
Merja Hietikko, Ylöjärven kaupunki
Susanna Teuho, Pirkanmaan sairaanhoitopiiri
Eeva Torppa-Saarinen, Tampereen kaupunki
Jenni Leino, Tampereen kaupunkilähetys ry / Lähtori Peurankallio

Opiskelijoiden edustaja:
Henna Rappu
Niko Suokas

Oppilaitoksen edustaja:
Jarmo Alhainen, opettaja
varajäsen Helena Saarnisto,opettaja
Tarja Haapala, koulutuspäällikkö
Marjo Tommiska, koulutuspäällikkö
Marja Toivonen, koulutuspäällikkö
Jaana Virtanen, koulutustarkastaja
Terhi Rissanen, vt. koulutusalajohtaja
Maija Kirvesoja, suunnittelija, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Atte Tahvola

Sähkö- ja automaatioalan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Kari Palomäki, Onninen Oy
Jarkko Korhola, Consti Talotekniikka Oy
Sami Suomilammi, Sähkösuomilammi Oy
Jouni Isokivi, JIS-Automation Oy
Keijo Koski, Futur-Sähkö Oy
Juho Syrjä, Futur-Sähkö Oy

Opiskelijoiden edustaja:
Topi Kotti
varajäsen Sami Mäkeläinen

Oppilaitoksen edustaja:
Ari Lehtinen, opettaja
varajäsen Seppo Mannila, opettaja
Vesa Helminen, koulutuspäällikkö
Mikko Heikkinen, koulutustarkastaja
Vesa Kalliomäki, vs. koulutusalajohtaja
Marjatta Joenpolvi, palveluvastaava, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri
varajäsen Lauri Pasanen, vs. hallintosihteeri

Muun oppilaitoksen edustaja:
Martti Honkiniemi, Tampereen ammattikorkeakoulu, lehtori

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Markus Klöf

Talotekniikan ja kiinteistöpalvelujen ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Olli Mäkinen, Are Oy
varajäsen Miikka Tuominen, Ovenia Oy
Jouni Salo, Tampereen Kiinteistöpojat Oy
Ari Saarinen, Ilmanvaihtotyöt A. Saarinen Oy
varajäsen Jarkko Pajunen, IV-Säätö J. Pajunen Oy
Ilkka Sinisalo, Oy Teknocalor Ab
varajäsen Tapani Kantola, Caverion Suomi Oy
Petri Nykänen, Näsin Vesijohtoliike Oy
varajäsen Jarmo Luukkonen, Calto Tampere Oy

Opiskelijoiden edustaja:
Lassi Tanila
Tapio Paavilainen

Oppilaitoksen edustaja:
Petri Jyrinki, opettaja
Jarmo Karttunen, opettaja
Osmo Tahvanainen, koulutustarkastaja
Armi Salminen, koulutuspäällikkö
Ari Mäkitalo, vt. koulutusalajohtaja
Marita Alanen, hallintosihteeri, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Jarkko Auvinen

Tekstiili-, vaatetus- ja taideteollisuusalan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Virve Pajunen, Taito Pirkanmaa ry
varajäsen Anne Immonen, Contract Deco
Tarja Matikainen, Crafts Factory Oy
varajäsen Jorma Dahlström, Takomala Tmi
Lauri Vartola, Puusepänliike Lauri-Poika Oy
varajäsen Henna Elonen, Dog It Life Ky
Anne-Mari Kaseva, IKEA Communication & Interior Design
varajäsen Nina Mykkänen, Agtuvi Ky
Anne Äikäs, Tmi Vaatturi Anne Äikäs
varajäsen Tuija-Leena Rintala, Eurokangas
Tuija Laaksonen, Sokos Tampere
varajäsen Hannele Teurokoski, Tampereen Teatteri

Opiskelijoiden edustaja:
Mira Tolvanen
Tatu Rintala

Oppilaitoksen edustaja:
Jaana Anttila, opettaja
varajäsen Marjo Karikivi, opettaja
Sari Nieminen, opettaja
varajäsen Maarit Kotilainen, opettaja
Merja Sarvala, vt. koulutuspäällikkö
Virpi Siiranen, vt. koulutusalajohtaja
Tommi Skön, hallintosihteeri, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Paula Majava

Tieto- ja tietoliikennetekniikka-alan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Matti Turunen, Tamico Oy
Mikko Vääränen, Pirkanmaan Konttorikone Oy
Tapani Salminen, Newision Oy
Markus Jaaranen, Matkapuhelinhuolto Digiman Oy

Opiskelijoiden edustaja:
Rauli Salminen
varajäsen Niilo Mansikkamäki

Oppilaitoksen edustaja:
Seppo Laurila, opettaja
varajäsen Seppo Aapa, opettaja
Vesa Helminen, koulutuspäällikkö
Vesa Kalliomäki, vs. koulutusalajohtaja
Marjatta Joenpolvi, palveluvastaava, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri
varajäsen Lauri Pasanen, vs. hallintosihteeri

Muun oppilaitoksen edustaja:
Ari Rantala, Tampereen ammattikorkeakoulu, lehtori

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Katja Karintaus

Turvallisuusalan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Esa Karjalainen, Ajan Lukko Oy
Juha-Matti Palo, Prevent 360 Turvallisuuspalvelut Oy
Anu Partio, Securitas Oy
Joonas Puhakainen, Securitas Oy
Arto Kärki, Pirkanmaan pelastuslaitos
Topi Varho, Pirkanmaan pelastuslaitos
Kimmo Topi, TAYS

Opiskelijoiden edustaja:
Jere Toivonen

Oppilaitoksen edustaja:
Marika Peuraniemi, opettaja
Osmo Tahvanainen, koulutustarkastaja
Armi Salminen, koulutuspäällikkö
Ari Mäkitalo, vt. koulutusalajohtaja
Marita Alanen, hallintosihteeri, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Vesa Eskola