Siirry sisältöön

Asunto- ja kiinteistölautakunta

Asunto- ja kiinteistölautakunnassa on apulaispormestari ja 12 muuta jäsentä ja jokaisella henkilökohtainen varajäsen. Asunto- ja kiinteistölautakunnan tehtävänä on

  1. kaupungin maa- ja tilaomaisuuden hallinnasta ja kehittämisestä vastaaminen
  2. maa- ja tilapoliittisten linjausten valmistelu ja seuranta sekä omistajan tavoitteiden
    asettaminen
  3. maa- ja tilapolitiikan toimeenpano valtuuston asettamien tavoitteiden mukaisesti
  4. kaupungin maa- ja vesialueiden sekä tilaomaisuuden edunvalvonta
  5. asuntopolitiikan linjausten valmistelu ja seuranta kaupunkistrategian pohjalta
  6. asuntoasioihin liittyvä edunvalvonta
  7. asuntotuotannon kehittäminen mukaan lukien sosiaalinen vuokra-asuminen
    ja erityisryhmien asuminen
  8. asuinalueiden tasapuolisesta kehityksestä huolehtiminen ja seuranta.

Lautakunnan tarkastetut pöytäkirjat oikaisuvaatimusohjeineen ja valitusosoituksineen asetetaan nähtäväksi kaupungin internet-sivuille kokousta seuraavan viikon tiistaina.

Kokoukset 2020

28.1., 19.2., 25.3., 15.4., 13.5., 17.6.


Kokoonpano 1.6.2019 - 31.5.2021

Puheenjohtaja
Stenhäll Jaakko (Vihreät)
Apulaispormestari
jaakko.stenhall[at]tampere.fi

Varajäsen
Karjalainen Miisa (Vihreät)
Asianajaja


Vilhartti Hanhilahti

Jäsen, varapuheenjohtaja
Hanhilahti Vilhartti (Keskusta)

Varajäsen
Ovaska Jouni (Keskusta)
Luokanopettaja, KM


Riina-Eveliina Eskelinen

Jäsen
Eskelinen Riina-Eveliina (Kokoomus)
HM

Varajäsen
Järvenpää Elina (Kokoomus)
Yhteiskuntatieteiden yo


Jäsen
Harmaala Sonja (Vihreät)
Merkonomi
sonja.harmaala[at]hotmail.com

Varajäsen
Tynkkynen Ville (Vihreät)


Antti Ivanoff

Jäsen
Ivanoff Antti (Kokoomus)
Diplomi-insinööri
laheta[at]anttiivanoff.com
050 568 5021

Varajäsen
Holm Jens (Kokoomus)
Opiskelija


Jäsen
Lindvall Oscar (SDP)
Yhteiskuntatieteiden yo
lindvall.oscar[at]gmail.com
040 645 2299

Varajäsen
Laaksonen Raimo (SDP)


Nina Silius-Haouari

Jäsen
Silius-Haouari Nina (Vihreät)
Lastenhoitaja
050 467 0329

Amu Urhonen

Varajäsen
Urhonen Amu (Vihreät)
Teologian maisteri
amu.urhonen[at]kolumbus.fi
044 731 6339


Jäsen
Lyytikäinen Riitta (SDP)
Datanomi, eduskunta-avustaja
riitta.lyytkikainen[at]eduskunta.fi

Varajäsen
Julin Sofia (SDP)
Järjestösihteeri, hallintotieteiden yo


Lasse Oksanen

Jäsen
Oksanen Lasse (TaPu)
Yrittäjä, kauppias, eläkeläinen
lasse.oksanen[at]tampere.fi
040 0233 129

Tero Vehviläinen

Varajäsen
Vehviläinen Tero (TaPu)
Projekti-insinööri, puheenjohtaja
tero.p.vehvilainen[at]gmail.com


Jäsen
Lind Elina (KD)

Lasse Heikkilä

Varajäsen
Heikkilä Lasse (KD)
Säveltäjä, MuM


Jäsen
Pohjola Tuula (SDP)
040 018 7176

Varajäsen
Luhtalampi Mari (SDP)
Varhaiskasvatuksen erityisopettaja


Juhapekka Lindfors

Jäsen
Lindfors Juhapekka (Vasemmistoliitto)
Ohjaaja (lähihoitaja), Tampereen kaupunki
info[at]juhapekkalindfors.fi

Varajäsen
Inkinen Riina (Vasemmistoliitto)
Asiantuntija


Jäsen
Koskinen Markus (Kokoomus)

Varajäsen
Lindberg Veikko (Kokoomus)
Diplomi-insinööri
veikko.lindberg[at]gmail.com
050 540 6887


Yhteystiedot

Esittelijä:
Johtaja Teppo Rantanen, puhelin 040 0235 442

Pöytäkirjanpitäjä:
Hallintosihteeri Juho-Pekko Ryhänen, puhelin 040 806 3149

Kaupunginhallituksen edustaja:
Ilkka Sasi (Kokoomus)

Tiedotusvastaava:
Viestintäpäällikkö Raija Lindell, puhelin 040 502 5707