Elinvoima- ja osaamislautakunta päätti vuoden 2021 kumppanuusavustuksista
Tampereen kaupungin elinvoima- ja osaamislautakunta päätti 27.1.2021 kumppanuusavustuksista vuodelle 2021. Kumppanuusavustuksina jaettiin yhteensä noin 1,049 miljoonaa euroa.
Tampereen kaupungin elinvoima- ja osaamislautakunta päätti 27.1.2021 kumppanuusavustuksista vuodelle 2021. Kumppanuusavustuksina jaettiin yhteensä noin 1,049 miljoonaa euroa.
Tredu on mukana Taitaja2021 Oulu -suurtapahtumassa, jossa nuoret tulevaisuuden huippuosaajat kilpailevat ammattitaitokilpailun SM-mitaleista. Kilpailun semifinaalit käydään ammatillisissa oppilaitoksissa ympäri Suomen 1.–5.2.2021 koronaohjeistuksia noudattaen.
Tredussa on jälleen mahdollista opiskella myös kesällä. Tredun kesäopintoja on tarjolla kevään 2021 yhteishaussa ja jatkuvassa haussa valituille uusille opiskelijoille, jatkaville opiskelijoille sekä mm. täydennyskoulutusta suorittaville.
Tampereen kaupungin sivistys- ja kulttuurilautakunta myönsi 21.1.2021 perusopetuksen kumppanuusavustuksia lasten ja nuorten parissa työtä tekeville yhdistyksille yhteensä 662 000 euroa. Tänä vuonna tähän avustuskokonaisuuteen sisältyi myös 1,45 miljoonan euron avustukset koululaisten aamu- ja iltapäivätoimintaan. Avustuksia myönnettiin yhteensä 2 112 000 eurolla.
Sivistys- ja kulttuurilautakunta hyväksyi Leinolan päiväkodin perusparannuksen tarveselvityksen ja hankesuunnitelman kokouksessaan 21.1.2021.
Opiskelu Tredussa muuttuu maksuttomaksi oppivelvollisille opiskelijoille. Muutos liittyy oppivelvollisuuden laajenemiseen. Oppivelvollisuus laajenee koskettamaan nuoria ikäluokka kerrallaan. Oppivelvollisuus kestää heidän kohdallaan siihen saakka, että nuori suorittaa toisen asteen tutkinnon tai täyttää 18 vuotta. Toisen asteen tutkintoa voi suorittaa maksuttomasti sen vuoden loppuun kun nuori täyttää 20 vuotta.
Tampereen kaupungin uusi palvelupiste on avautunut auttamaan kaupunkilaisia ja täällä vierailevia yhden luukun periaatteella. Nyt asiakas saa hoidettua asumiseen, ympäristöön ja liikenteeseen liittyvät asiansa samalla kertaa ja samassa paikassa, asioipa hän sitten Frenckellin palvelupisteessä, chatissä, sähköpostilla tai puhelimessa.
Tampereen kaupungin Tampere Junior- kehitysohjelma on mukana uraauurtavassa projektissa, jossa haetaan tiedon avulla ratkaisuja lapsiperheiden hyvinvointierojen kaventamiseen.
Tredun sosiaali- ja terveysalan opiskelijoilla on tällä hetkellä kova tarve työssäoppimispaikoille. Vetoamme työpaikkoihin opiskelijoiden ottamiseksi työpaikoille oppimaan.
Tredun Kangasalan toimipisteessä on todettu koronavirustartunta. Asiaa on hoidettu yhteistyössä Kangasalan kaupungin tartuntatautivastaavan lääkärin ja Pirkanmaan sairaanhoitopiirin kanssa.