Tampereella suojatiepäivystyksiä kouluvuoden alkaessa
Tampereella järjestetään jälleen suojatiepäivystyksiä koulujen alkaessa tiistaina 10.8. 2021. Aikuiset jalkautuvat ensimmäisellä kouluviikolla turvaamaan koulumatkoja Linnainmaan, Olkahisen, Pohjois-Hervannan, Raholan ja Tesoman koulujen läheisillä suojateillä.

Suojatiepäivystyksiä järjestää Tampereen kaupungin liikennejärjestelmän suunnittelu yhteistyössä koulujen vanhempainyhdistysten ja paikallisten asukasyhdistysten kanssa.
Lisää vapaaehtoisia mukaan
Suojatiepäivystäjiksi toivotaan vielä lisää vapaaehtoisia. Kuka tahansa vastuullinen aikuinen voi ilmoittautua mukaan. Oma suojatiekohde ja päivystysaika varataan osoitteessa:
Ulkoinen linkkiwww.lyyti.in/suojatie21 https://www.lyyti.fi/reg/suojatie21
Suojatiepäivystäjän tehtävä ei ole ohjata liikennettä, vaan läsnäolollaan muistuttaa autoilijoita koululaisista liikenteessä. Suojatiepäivystäjällä tulee olla heijastinliivi. Päivystystä tehdään koulupäivän alussa klo 8-10, ja yksi päivystysvuoro kestää noin puoli tuntia.
Lisätietoja
Teksti Sanna Ovaska