Tohloppijärven alueen pysäköintijärjestelyihin muutoksia
Tohloppijärveä ympäröivien katujen ja pysäköintialueiden järjestelyjä on tarkennettu ja niihin on tehty pieniä muutoksia ulkoilijoiden ja asukkaiden pysäköintijärjestelyjen ja turvallisuuden parantamiseksi. Myös pysäköintialueiden kunnossapitoa lisätään jo tällä talvikaudella.
Tohloppijärven alueelle ulkoilemaan saapuvien toivotaan pysäköimään jatkossa erityisesti Epilänkadun ja Tohlopinranta-kadun varsille, joissa pysäköinti on vapaata ympäri vuorokauden. Epilänkadun länsireunaan on asetettu talvikaudeksi liikennemerkit, jotka sallivat autojen pysäköimisen osittain jalkakäytävälle. Varsinaisista pysäköintialueista ulkoilijoiden käytössä ovat Pyydyspohjankadun päässä oleva pysäköintialue, Epilänkadun ja Nahkatehtaankadun kulmassa oleva pieni pysäköintialue sekä pohjoisessa tenniskenttien pysäköintipaikat.
Viikonloppuisin autoilijoiden vapaassa käytössä on myös Mediapoliksen laaja pysäköintialue. Myös Nahkatehtaankadulle ja Soraharjunkadulle voi pysäköidä, kunhan pysäköinti ei aiheuta haittaa alueen asukkaille tai muille liikkujille. Sen sijaan Tohloppijärven itäpuolinen Vaarinmaan leikkipaikka ei ole tarkoitettu pysäköintiin.
Talviset olosuhteet houkuttelevat ulkoilijoita liikkumaan Tohloppijärven ympäristössä jalan, luistimin, pulkin ja suksin. Iso osa alueella liikkujista saapuu paikalle omalla autolla, ja aika ajoin on autoilijoilla ollut vaikeuksia löytää vapaata pysäköintipaikkaa. Tämä on johtanut pysäköintiin, joka on vaikeuttanut tai vaarantanut muiden kulkijoiden liikkumista. Tietyillä kaduilla pysäköidyt autot ovat estäneet tonteille ajon, vaikeuttaneet pelastus- ja huoltoliikennettä sekä aiheuttaneet vaaratilanteita jalankulkijoille.
Lisätietoja
Teksti Pekka Stenman