Henkilökunta

Tampereen seudun työväenopiston omistaa Tampereen kaupunki.

Työväenopistossa on 30 päätoimista työntekijää ja noin 370 tuntiopettajaa. Tuntiopettajiin saa yhteyden päätoimisten työntekijöiden kautta.

Yhteystiedot

Rehtori, FM, YTM Matti Saari (Sampola) puh. 040 801 6200, matti.saari(a)tampere.fi

Rehtori KuvO Heli Tiainen (Sara Hildén -akatemia) puh. 040 806 3583, heli.tiainen(a)tampere.fi

Apulaisrehtori KM Päivi Varjosalo (Koulutuskeskus Valo) puh. 050 355 5309, paivi.varjosalo(a)tampere.fi

Apulaisrehtori, KM Tuula Vatanen (Sampola) puh. 040 806 2400, tuula.vatanen(a)tampere.fi

Toimistopäällikkö, Yo-merkonomi Helena Mäkinen (Sampola) puh. 040 806 2367, helena.m.makinen(a)tampere.fi

Opistosihteerit

Opistosihteerit vastaavat mm. maksuihin ja ilmoittautumisiin liittyvissä asioissa.

Opistosihteeri, sihteeri Sirkka Hakamäki (Sampola) puh. 040 806 2365, sirkka.hakamaki(a)tampere.fi

Opistosihteeri, tradenomi (AMK) Kirsi Ikonen (Valo) puh. 040 133 1476, kirsi.ikonen(a)tampere.fi

Opistosihteeri, merkonomi Aila Lemmetty (Sara Hildén -akatemia) puh. 040 806 3582, aila.lemmetty(a)tampere.fi

Opistosihteeri, merkonomi Eeva Pulkki (Valo) puh. 040 133 1463, eeva.pulkki(a)tampere.fi

Opistosihteeri, sihteeri Sanni Roikonen (Sampola) puh. 040 806 2364, sanni.m.roikonen(a)tampere.fi

Viestintäsihteeri, merkonomi Ulla Jousmäki (Sampola) puh. 040 806 2360, ulla.jousmaki(a)tampere.fi

Vahtimestarit

Vahtimestari on tavattavissa opetusviikkoina Sampolassa ma - pe klo 8.00 - 21.30 sekä viikonloppukurssien aikana. Sampolan vahtimestareiden yhteinen puh. 040 869 8183

Järjestelymestari Janne Hietanen (Sampola) puh. 040 801 6472, janne.hietanen(a)tampere.fi

Vahtimestari Tomi Behm (Sampola) puh. 040 508 9222, tomi.behm(a)tampere.fi

Vahtimestari Akseli Forsman (SHA) puh. 040 159 2901

Opetushenkilöstö ja suunnittelijat

Kurssien ja opetusohjelman sisältöihin liittyvissä asioissa käänny koulutusalueen suunnittelusta vastaavan henkilön puoleen. He ovat tavattavissa varmimmin opetusviikkoina vastaanottoaikaan mm. opintoneuvontaa varten.

TaM Riikka Ajanki (SHA) puh. 03 255 9237 klo 14.30 jälkeen,
riikka.ajanki(a)tampere.fi

TaM Merja Honkkila (SHA) puh. 03 255 9237 klo 14.30 jälkeen,
merja.honkkila(a)tampere.fi

Taidemaalari Helinä Huotari (SHA) puh. 03 255 9237 klo 14.30 jälkeen,
helina.huotari(a)tampere.fi

FM Kristiina Kestinen (Sampola) puh. 040 806 2369, kristiina.kestinen(a)tampere.fi
Tieto: filosofia, historia ja sukututkimus, kulttuuri, tietoa aktiiviseen kansalaisuuteen, ympäristö, tietotekniikka ja videokoulutus.Taide: kirjoittaminen ja kirjallisuus, Kielet: suomi ja kotouttamiskurssit

KM Anne Kilponen (Sampola) puh. 040 806 2361, anne.kilponen(a)tampere.fi
Terveyden edistäminen: terveys ja itsehoito, tanssi, terveysliikunta, jooga ja itämaiset harjoitukset Tampereella. Taide: muskarit

KteO ja KM Sirpa Kujanpää puh. 040 806 2362, sirpa.kujanpaa(a)tampere.fi
vastaanotto ti klo 13.30 - 14.30 (Sampola)
Taito: tekstiilityö, erikoistekniikat ja askartelu Tampereella

KM, EO Minna Kymäläinen (Sampola)
puh. 040 820 2327, minna.kymalainen(a)tampere.fi
Vastuualue: Oppiminen ja kasvatus sekä psykologia.

TeM, medianomi AMK, yhteisöpedagogi YAMK Katja Muttilainen (Sampola) puh. 050 390 4601, katja.muttilainen(a)tampere.fi.
Taide: kuvataide, teatteri- ja puheilmaisu ja musiikki (ei muskarit).

Fysioterapeutti (AMK), liikunnanohjaaja Virpi Peltomaa, puh. 050 390 4617, virpi.peltomaa(a)tampere.fi
Terveyden edistäminen: terveys ja itsehoito, tanssi, terveysliikunta, jooga ja itämaiset harjoitukset Ylöjärvellä. Vastaanotto ma klo 14.00 - 15.00 (Valo)

KM Seppo Riihonen puh. 040 801 6813, seppo.riihonen(a)tampere.fi,
lv. 2017-2018 työlomalla
Taito: tekninen työ Tampereella

FM Anneli Rousti-Klemetti puh. 050 390 4606, anneli.rousti-klemetti(a)tampere.fi
vastaanotto ti klo 14.00 - 15.00 (Valo)
Kielet: englanti Ylöjärvellä, muut kielet

KuM Heidi Saramäki (SHA) puh. 040 806 3584, varmimmin ke - pe heidi.saramaki(a)tampere.fi.

FM Katriina Toivonen-Salo puh. 040 806 2370, katriina.toivonen-salo(a)tampere.fi
vastaanotto ke klo 14.00 - 15.00 (Sampola)
Kielet: englanti Tampereella, ruotsi, venäjä

Muotoilija (AMK), ammatillinen opettaja Ulla Tujula (Valo), puh. 050 390 4618, ulla.tujula(a)tampere.fi, vastaanotto ke klo 14.30 - 15.30: Opintovapaalla 28.2.2018 saakka. Sijaisena KM, KteO Irma Laine irma.laine(a)tampere.fi
Vastuualue: kädentaidot Ylöjärvellä

FM Kimmo Vehmas puh. 040 806 2401, kimmo.vehmas(a)tampere.fi
vastaanotto ti klo 14.00 - 15.00 (Sampola)
Kielet: saksa, ranska, espanja, italia




Sivun alkuun