|
01.12.2011 kello 15:09
Koukkuniemen rantaa myötäilevä suosittu kävelypolku on katkaistu ja ulkoilijat ohjattu vanhainkotialueen läpi kulkevalle väliaikaiselle reitille. Kävelypolku on rannasta suljettu, koska siellä valmistellaan Jukola-talon remonttia ja sen yhteyteen tulevan Impivaara-uudisosan rakentamista.
Jukolan ja Impivaaran rakentaminen alkaa keväällä 2012. Sitä ennen puretaan väliseiniä Jukolan sisätiloissa sekä vanha ravintokeskus kokonaan.
Rakennustöiden on arvioitu valmistuvan kesällä 2013, jolloin myös kävelyreitti palautuu normaaliin käyttöön. Rakennustöiden vuoksi on jouduttu katkaisemaan myös Koukkuniemen rakennuksia yhdistävä maanalainen yhdystunneli hallintorakennuksen ja Rauhaniemen sairaalan väliltä. Koukkuniemen asukkaiden omaiset voivat edelleen käyttää tunnelia alueella vieraillessaan, mutta kävelymatkat saattavat pidentyä.
Koukkuniemen vanhainkodin alue, Jukola-rakennuksen ja Impivaara-uudisosan rakentaminen
(pdf, 52 kt)
»
Koukkuniemen vanhainkoti
Lisätietoja
hankearkkitehti
Kirsti
Hankela
Matkapuhelin 0400 970 629
Sähköpostiosoite on muotoa etunimi.sukunimi@tampere.fi
Jaa:
|