Tampereen Rantaväylän ympäristövaikutusten arviointimenettely on edennyt ympäristövaikutusten arviointiohjelman ja siitä yhteysviranomaiselta joulukuussa 2009 saadun lausunnon mukaisesti. Mittavia laskentoja vaatineet eri vaihtoehtojen liikenne-, melu- ja ilmanlaatumallinnukset on nyt laadittu. Lisäksi on tehty arviointiohjelman mukaisia selvityksiä kaupunkirakenteen kehittämismahdollisuuksista, maisemarakenteesta, ihmisiin kohdistuvista vaikutuksista, sekä tutkittu kallioperän ja pohjaveden arseeniriskejä.
Yleisöltä on syksyn ja talven aikana saatu palautetta ja esityksiä uusiksi vaihtoehdoiksi ja suunnitteluratkaisuiksi. Esitetyt ideat on käyty huolella läpi. Kokonaan uusia vaihtoehtoja ei kuitenkaan ole arviointiin sisällytetty. Osa yleisön esittämistä ratkaisuista on YYA-menettelyn perusvaihtoehtojen kehitysideoita, joita on syytä tarkastella tarkemmin, jos kyseiseen perusvaihtoehtoon päädytään yleissuunnitelmassa.
Ympäristövaikutusten arviointi on edennyt vaiheeseen, jossa on mahdollista keskustella arvioinnissa tutkittujen neljän vaihtoehdon rakentamisen ja käytön vaikutuksista ja vaikutusten merkittävyydestä.
Suunnittelussa halutaan varmistaa, että huhtikuun alussa valmistuvassa ympäristövaikutusten arviointiselostuksessa käsitellään tarkoituksenmukaisella tarkkuudella niitä vaikutuksia, jotka ovat yleisön ja asiantuntijoiden näkökulmasta olennaisia. Siksi katsottiin tarkoituksenmukaiseksi järjestää yleisötilaisuus, jossa alustavia tuloksia vaikutuksista voidaan esittää ja käydä niistä keskustelua.
Yleisö ja asiantuntijat kohtaavat tiistaina Werstaalla
Tiistaina 16.3. kello 17 järjestettävän yleisötilaisuuden puheenjohtajana toimii apulaispormestari Timo Hanhilahti. Ympäristövaikutusten arvioinnin tilannekatsauksen esittää projektipäällikkö Pekka Petäjäniemi Liikennevirastosta. Yleisötilaisuus perustuu pienryhmäkeskusteluihin tärkeiksi koetuista ympäristöarvoista ja merkittävimmiksi nähdyistä vaikutuksista. Pienryhmätyöskentelyn jälkeen arviointia laatineet asiantuntijat täydentävät tietoja ja kertovat arvioinnin menetelmistä ja saaduista alustavista tuloksista.
Ympäristövaikutusten arviointiselostus tulee nähtäville erikseen ilmoitettavana aikana huhtikuun puolivälissä. Siitä voi esittää nähtävillä oloaikana mielipiteitä yhteysviranomaiselle, joka pyytää lausunnot eri tahoilta vastaavaan tapaan kuin arviointiohjelmastakin.
Yhteysviranomainen kokoaa lausunnon ympäristövaikutusten arviointiselostuksesta. Samaan aikaan hankkeesta laaditaan yleissuunnitelma, jossa vaihtoehdot ovat tarkasteltavina myös muiden, kuin ympäristöasioiden kannalta. Yleissuunnitelmassa tullaan esittämään valittava vaihtoehto, ja siitä pyydetään lausunnot ainakin Tampereen kaupungilta ja Pirkanmaan liitolta. Pirkanmaan ELY-keskus tekee yleissuunnitelmasta hyväksymisesityksen Liikennevirastolle, joka lopullisesti päättää yleissuunnitelman hyväksymisestä.
Yleisötilaisuus 16.3.2010 kello 17 - 20 Tampereen Rantaväylän ympäristövaikutusten arvioinnin tilannetta ja alustavia arvioita vaikutuksista käsitellään 16.3.2010 kello 17–20 järjestettävässä yleisötilaisuudessa, Työväenmuseo Werstaan Bertel-salissa, Väinö Linnan aukio 8, Tampere.