E-oppimishankkeet 2008-2012

Tampereella toteutetaan vuosittain useita e-oppimisen kehittämishankkeita, joiden tavoitteena on osaltaan kehittää koulujen oppimisympäristöjä.

Perusopetus

KOULUN LAITTEET JA OHJELMISTOT TEHOKÄYTTÖÖN

Opetushallitus on perustanut vuonna 2010 oppimisympäristön kehittämishankkeiden tueksi koordinointihankkeita, jotka toimivat yhteistyössä Koordinointialueita on kuusi. Laitteet ja ohjelmistot opetuskäytössä -alueen koordinoinnista vastaavat Tampereen kaupunki ja Kaustisen kunta. Tampereen kaupungin kanssa yhteistyötä hankkeessa tekevät Tampereen seutukunnan kunnat, Tampereen seutuhallinto sekä Tampereen yliopiston Informaatiotutkimuksen ja interaktiivisen median laitos. Kaustisen kunnan kanssa yhteistyötä tekevät Jyväskylän yliopiston Agora Center ja Informaatioteknologian tiedekunta.

Tampereella hankkeen pääpainopisteiksi on asetettu interaktiivisen esitysteknologian, mobiililaitteiden sekä yhteisöllistä tuottamista tukevien teknisten ja pedagogisten ratkaisujen kehittäminen.

Koordinointihankkeiden tärkeimmät tehtävät ovat hankekohtaisten kehittämistavoitteiden lisäksi:

- Koordinointialueen hankeverkoston kokoaminen kehittämishankkeista ja muista toimijoista, jotka osallistuvat alueen kehittämistyöhön.
- Koota ja mallintaa hyviä käytänteitä ja levittää niitä aktiivisesti sekä valtakunnallisesti että kansainvälisesti. Koota ja luoda yhteistyöverkostoja eri koordinointihankkeiden kesken ja Opetushallituksen ja muiden toimijoiden ja yhteistyötahojen kesken.
- Koordinointialueen sisäinen ja ulkoinen viestintä (verkko, esitteet yms.)
- Järjestää koulutustilaisuuksia ja seminaareja jne. sekä osallistua vastaaviin tilaisuuksiin Suomessa ja ulkomailla.
- Koordinointialueen kehittämistyöhön liittyvien selvitysten, tutkimusten ja/tai arviointien seuraaminen ja tuottaminen.
- Valtakunnallisen Tvt-strategian ja linjausten seuranta ja soveltaminen koordinointialueen kehittämistyössä

Kaustisen ja Tampereen koordinoimia kehittämishankkeita Laitteet ja ohjelmistot opetuskäytössä -alueelta on yhteensä 12.

>>Hankkeen blogi
http://hankkeetjaohjelmistot.wordpress.com

>>Opetushallituksen oppimisympäristöhankkeiden verkkosivut
http://www.oph.fi/oppimisymparistohankkeet_2010

VIRTA

Virtuaaliset alueresurssit -hankkeen tavoitteena on luoda alueellinen video-opetuksen malli oppilaiden oman äidinkielen ja uskonnon tasavertaisten oppimismahdollisuuksien turvaamiseksi.
Hanke on käynnistynyt keväällä 2008 ja päättyy vuoden 2012 lopussa. Hankeeseen on saatu Opetushallituksen rahoitusta.

» Virtuaaliset alueresurssit -hanke
http://koulut.tampere.fi/hankkeet/virta/hanke.html

TAIKAA!

Taide sosiaalisessa mediassa -hanke tähtää kuvataiteen oppimisympäristön kehittämiseen hyödyntäen sosiaalisen median työvälineitä. Hankkeella pyritään luomaan oppilaille elinikäinen kipinä ja riippuvuus taiteen tekemiseen ja kulttuurin tuottamiseen tai ainakin kulttuurista nauttivaksi yhteisön jäseneksi. Taide tulisi kokea voimavaraksi oman persoonallisuuden kehittämiseen ja ilon ja elämänlaadun kohottamiseen. Hanke käynnistyy syksyllä 2008 ja päättyy vuoden 2010 lopussa. Hankkeeseen on saatu Opetushallituksen rahoitusta.

» TAIKAA! -hanke
http://koulut.tampere.fi/taikaa/

EPUN MEDIAREPPU

Tampereen kaupungin hanke Epun Mediareppu - Esi- ja perusopetuksen nivelvaiheen uudet tvt-toimintamallit ja tulevaisuuden tekninen toimintaympäristö on yksi Liikenne- ja viestintäministeriön sekä Opetusministeriön rahoittaman valtakunnallisen Tieto- ja viestintäteknologian hyödyntäminen opetuksessa ja opiskelussa –hankkeen osahankkeista.

Epun mediareppu on päivähoidon ja perusopetuksen yhteinen kehittämishanke. Hankkeen toteutuksesta vastaavat Kanjonin ja Nekalan koulut sekä Muotialan ja Kanjonin päiväkodit. Yhteistyökumppaneina hankkeessa toimivat Tampereen yliopiston informaatiotutkimuksen ja interaktiivisen median laitos, Educode sekä lukuisat laite- ja järjestelmätoimittajat.

Hankkeen tavoitteet ovat

1. Toimintaprosessien kehittäminen uudenlaisten pedagogisten yhteistyö- ja toimintamallien löytämiseksi esiopetuksen ja perusopetuksen nivelvaiheeseen

2. Uusia toimintamalleja tukevan sekä pedagogisesti mielekkään ja kustannustehokkaan laiteympäristön suunnittelu sellaisille 1-6 vuosiluokkien kouluille, joiden tiloissa järjestetään esiopetusta,

3. Uuden teknologian soveltaminen koulujen ja päiväkotien eri toimipisteiden välisessä toiminnassa,

4. Henkilöstön osaamisen kehittäminen ja

5. Tutkimustiedon saaminen kehitystyön tueksi.


Projekti aloitettiin vuonna 2008 ja päättyy vuoden 2012 lopussa. Lisätietoja hankkeesta antavat opetusteknologiapäällikkö Minna Haasio sekä päivähoidon suunnittelupäällikkö Pia Kola-Torvinen.

>>Epun mediareppu -hankesivut
http://koulut.tampere.fi

» Tieto- ja viestintätekniikka koulun arjessa - hankesivusto
http://www.arjentietoyhteiskunta.fi/index.phtml?s=31

Lukiokoulutus

ASIANTUNTIJAVERKOSTO

Asiantuntijaverkostossa koulun ulkopuoliset asiantuntijat voivat osallistua opetustilanteeseen verkkovideoneuvottelun kautta. Uudenlainen vierailu ei vaadi esitelmän valmistelemista, matkustamista tai muuta aikaa vievää valmistelua. Aivan kuin asiantuntija koputtaisi luokan oveen, astuisi sisään ja varttitunnin verran keskustelisi opiskelijoiden kanssa oppitunnin sisältöön liittyvästä aiheesta.

Asiantuntijaverkosto ylläpitää myös verkkopalvelua, josta löytyvät verkostossa mukana olevien organisaatioiden ja henkilöiden profiilit yhteystietoineen.

Asiantuntijaverkosto palvelee Tampereen seudun oppilaitoksia.

» Lukioiden asiantuntijaverkosto -hanke
http://lukiot.tampere.fi/asiantuntijaverkosto/

TIETO HALTUUN

Miten koulukirjasto teillä toimii? Löytyvätkö kurssin toteuttamisessa tarvittavat tiedot? Saako Wikipediaa käyttää lähdemateriaalina? Miten opiskelija ohjataan järjestelmällisesti tiedon lähteille? Miten mediakasvatus näkyy ja kuuluu koulun arjessa? Voiko sosiaalisesta mediasta olla hyötyä opiskelussa?

Tieto haltuun -hankkeessa kehitetään lukioiden ja ammattiopiston yhteisiä kirjasto- ja tietopalveluita. Tavoitteena on, että uusi virtuaalinen kirjasto on osa oppimisen ydinprosessia: kirjasto- ja tietopalvelut mielletään olennaiseksi osaksi lukioiden oppimisympäristöä ja niitä käytetään aktiivisesti. Ajatuksena on, että kirjastoammattilaisten asiantuntemusta hyödyntäen luodaan toimintamalli ja verkottunut toimintaympäristö, jossa tiedonhankinta ja tiedonhallinta niveltyvät luontevaksi osaksi lukiokurssien opiskelua.

Hankkeen tavoitteet:

  • Kirjasto- ja tietopalvelujen kehittäminen vastaamaan lukiokoulutuksen tarpeita ja niiden käytön lisääminen opetuksessa
  • Aineistojen ja oppimateriaalien kartoittaminen, kokoaminen ja organisointi
  • Opettajien ja opiskelijoiden tieodonhankinnan ja -hallinnan taitojen kehittäminen
  • Lukiolaisten itsenäisen ja kriittisen ajattelun kehittäminen
  • Sosiaalisen oppimisen taitojen kehittäminen
  • Tietoverkkojen ja erityisesti sosiaalisen median hyötykäytön edistäminen

Tarkoitus on saada aikaan:

  • Konkreettinen kirjasto- ja tietopalvelujen kehittämissuunnitelma kaikissa lukioissa
  • Kattava toisen asteen kirjasto- ja tietopalvelukokonaisuus, joka on linkitetty valtakunnallisiin tietopalveluihin
  • Innovatiivisia tiedonhankinnan koulutus- ja ohjausmalleja, joiden lähtökohtana on, että tiedonhankinnan ohjaus on mielenkiintoista, lähellä opetusta ja opiskelua sekä kytköksissä opiskeltavaan oppiaineeseen ja mieluiten juuri sillä hetkellä käsiteltävään asiaan

>>Hankkeen blogi
http://tietohaltuun.wordpress.com