Venäjä tyttöjenkin paras voimistelussa (ke 22.07)


Tyttöjenkin telinevoimistelun joukkuekullan voitti Venäjän joukkue. Lajin toinen suurmaa, Romania, vei hopean, ja Hollanti sai tiukan kamppailun jälkeen pronssia ennen Italiaa Suomen sijoittuessa 29 maan joukossa 16:nneksi.


Venäjä oli aivan ylivoimainen hypyssä, jossa se oli 1,100 pistettä Romaniaa parempi. Romania kuroi etumatkaa kiinni puomilla pistein 28,250 - 26,900, mutta kaikki muut telineet Venäjä voitti.


Puomi koitui Hollannin kohtaloksi. Se sijoittui kaikilla muilla telineilä kakkoseksi onnistuttuaan varsinkin eritasonojapuilla erinomaisesti - vain 0,050 pistettä Venäjästä, mutta puomilla hollantilaiset jäivät viidenneksi.

Mestarijoukkueen Viktoria Komova oli neliottelun karsinnan ylivoimainen ykkönen koottuaan pistein 58,350 ja taiteltuaan eritasonojapuilla päivän korkeimmat pisteet 15,050. Hän säväytti myös vaikealla ja vauhdikkaalla permanto-ohjelmallaan.

Komova on tyypillinen venäläisen voimistelukoulukunnan kasvatti, joka tekee erittäin puhtaita sarjoja. Hänen tekninen taitavuutensa on jo nyt niin korkealla tasolla, että ennusteet jopa menestymisestä Lontoon olympiakisoissa 2012 ovat realistisia.

Venäjän muut voittajajoukkueen voimistelijat olivat Violetta Malikova ja Tatjana Solovjeva.

Romanian Elena Amelia Racea sijoittui karsinnan toiseksi hävittyään Komovalle 4,200 pistettä. Racean lisäksi hopeaa juhlivat Raluca Oana Haidu ja Diana Trenca.

Karsinnan kolmospisteet kokosi joukkuekilvassa neljänneksi sijoittuneen Italian Andrea Foti, joka jäi Raceasta 0,700 pistettä. Lähes samaan ylsi Hollannin paras tyttö Naoual Chahdi Ouazzani.

Hollannin pronssijoukkueen muut voimistelijat olivat Lisa van den Burgh ja Celine van Gerner.

Suomelta toivottiin finaalipaikkoja joko neliottelussa tai telinekohtaisesti, mutta niitä ei saatu.

Inna Nyyssönen, Kaisa Chirinos ja Reetta Pietilä kokosivat 97,050 pistettä ja sijoittuivat 17:nneksi.

Lähinnä finaalipaikkaa oli Nyyssönen hypyssä, mutta pikkuvirheet pudottivat hänet varasijoiltakin. Innan pisteet olivat 13,550, kun viimeiseen varasijaankin vaadittiin 13,800.

Kolmikolle tuli onnistumisia sekä niiden vastapainoksi epäonnistumisia, sillä

Nyyssönen ja Chirinos putosivat nojapuilta. Pietilä voimisteli tasaisimmin ja päätyi ottelukarsinnan 42. sijalle.


Teksti: Antti Pekka Sonninen

Teksti:

Kuvat: